Overskuddet er dalende i K.L. Guld & Sølv

NOTITS | ERHVERV | AAKIRKEBY | Torsdag 9. juni 2022 • 11:27
Af:
Ritzau
NOTITS | ERHVERV | AAKIRKEBY | Torsdag 9. juni 2022 • 11:27

De sorte tal fortsætter hos K.L. Guld & Sølv ApS. Overskuddet er dog dalet det seneste år.

Virksomheden har netop aflagt et regnskab, der dækker perioden fra 1. januar 2021 til 31. december 2021. Den har givet et overskud før skat på 94.791 kroner. Det foregående regnskab viste et resultat på 374.066 kroner, som altså var bedre.

Ved regnskabsårets afslutning var firmaets egenkapital opgjort til -1.257.464 kroner.

K.L. Guld & Sølv ApS blev stiftet 22. december 2008 og har hjemadresse på Østergade 2, 3720 Aakirkeby. Firmaet tilhører branchen 'Detailhandel med ure, smykker og guld- og sølvvarer'.

Kjeld Aage Carlsen er både stifter af og direktør i selskabet. Bente Carlsen er formand for bestyrelsen.

 

Denne artikel er skrevet af Ritzaus tekstrobot på baggrund af oplysninger fra Det Centrale Virksomhedsregister (CVR). Har du information til at forædle denne nyhed, kan redaktionen kontaktes på 5690 3030 eller redaktion@tidende.dk



FÅ ABONNEMENT