Klinikejer glæder sig: Nu kan vi få bugt med ventelisten

ERHVERV | Mandag 7. november 2022 • 05:30
Holger Larsen
Journalist
ERHVERV | Mandag 7. november 2022 • 05:30

Kiropraktorhuset Bornholm har i perioder haft lukket for tilgang af nye patienter. Det kan stoppe nu, hvor Jakob Degn træder til som ny kiropraktor.

Lene Rasmussen, ejer af Kiropraktorhuset Bornholm i Rønne, glæder sig over ansættelsen af kiropraktor Jakob Degn pr. 1. december, så man kan få bugt med ventelisten.

– Der bliver allerede booket til Jakob, så han skal nok få noget at lave, siger Lene Rasmussen.

Hun har i næsten tre år, siden Catherine Delagarde i februar 2020 lukkede sin klinik i Sankt Mortens Gade i Rønne, været eneste kiropraktor på Bornholm.

– Vi var begge fuldt bookede, indtil hun stoppede, og vi havde et fint samarbejde, hvor det bare gjaldt om at få patienterne til, hvor der var plads, siger Lene Rasmussen.

– Under coronaen måtte jeg kun tage de patienter ind, som ellers skulle indlægges på hospitalet. Det betød, at der kom en kæmpe venteliste. Regionen ringede på et tidspunkt og spurgte, om jeg ikke kunne løbe lidt stærkere. Det skal man være forsigtig med, for man skal passe på dem, der i forvejen løber stærkt. Og det har jeg gjort, for man vil jo gerne hjælpe folk, der har ondt, siger Lene Rasmussen.

Ingen grund til at gå og have ondt

– Jeg har i perioder haft lukket for nye patienter, og så er det blevet sådan, at nogle tror, at jeg slet ikke tager nye patienter ind, og nogle undlader at kontakte mig, fordi de tror, at det alligevel er umuligt at få en tid. Jeg har haft patienter, der har haft ondt i et halvt år, men ikke har kontaktet mig, fordi de troede, at de ikke kunne få tid.

Kiropraktoren vil derfor gerne ud med budskabet om, at der er ingen grund til at gå og have ondt i længere tid.

– Det kan godt være, at man ikke kan komme til samme dag, men der er ikke den ventetid, som der har været, siger Lene Rasmussen, der siger, at man i dag har en venteliste på cirka tre uger.

Og nu glæder man sig til at kunne hjælpe endnu flere:

– Vi har udvidet med en sekretær, og vi har en massør, så vi fremover bliver tre behandlere. Det har været godt at få en massør ind på klinikken, for det samarbejde betyder, at nogle patienter hurtigt får det bedre. Det har gjort, at jeg hurtigere kan tage nye patienter ind, og det har gjort ventelisten kortere, slutter Lene Rasmussen, der har drevet Kiropraktorhuset Bornholm siden 1995.

FÅ ABONNEMENT