Festivalarrangør klar med ny bog

Festivalarrangør klar med ny bog
Roald Bergmann står også bag festivalen Østpaa. Pressefoto
NOTITS | 22. MAJ • 12:30
NOTITS | 22. MAJ • 12:30

Den 12. juni udgiver Roald Bergmann værket "Benjamin Noir" i forbindelse med Folkemødet.

Under kunstnernavnet Benjamin Noir præsenterer Roald Bergmann en bog, der kombinerer poetiske tekster med sort-hvide illustrationer.

Bogen skildrer oplevelser og refleksioner fra et liv med ADHD, dog uden at være en faglig eller pædagogisk fremstilling af diagnosen. I stedet fremstår værket som et sanseligt og kreativt portræt af en anderledes måde at sanse og tænke på, hvor ADHD-temaet indirekte er til stede gennem teksternes energi og perspektiv, lyder det i en pressemeddelelse.

Benjamin Noir, der udgives af forlaget Hakon Holm, henvender sig til læsere med interesse for kunst, personlig fortælling og alternativt formidlede livserfaringer – særligt dem, der enten lever med ADHD eller ønsker indblik i den mentale og kreative verden, det kan indebære.

FÅ ABONNEMENT