I kø til ny butik

I kø til ny butik
Emilie Gertsen i Name It, da stormen i butikken – men ikke udenfor – er stilnet af op ad torsdagen. Foto: Torben Østergaard Møller
ERHVERV | Torsdag 23. november 2023 • 15:30
ERHVERV | Torsdag 23. november 2023 • 15:30

Name It med tøj til de 0-16-årige slog torsdag klokken 8 dørene op i Snellemark Centret.

Butikschef Emilie Gertsen er glad, da Tidende kigger forbi over middag torsdag i Name It, den helt nyåbnede butik ved rulletrappen i Snellemark Centret i Rønne.

Torsdag klokken 8 kunne hun og det øvrige personale slå dørene op til butikken, og hun stråler alene ved tanken om, hvordan arbejdsdagen tog sin begyndelse.

– Vi mødte ind til en dejligt lang kø på en 50-60 kunder, som strakte sig hele vejen ned til Snoir, og som var klar til at shoppe, når vi slog dørene op, siger hun med reference til tøjbutikken længere henne på etagen.

– Så det var en rigtig stor og dejlig opbakning. Vi havde et åbningstilbud til de første kunder, som fik 50 procent i rabat. Simone, som er salgsassistent, og jeg gik ned langs åbningskøen og delte et guldkort ud til hver af de første 20, og så kunne de aflevere det i kassen, når de skulle betale deres varer.

Hvordan så nummer 21 ud i ansigtet?

– Ja, det var kedeligt! Men der var også trøstepræmier, og mellem klokken 8 og 10 gav vi 30 procent i rabat i hele butikken, og vi giver stadig og weekenden ud 25 procent, så her er stadig masser af gode tilbud, siger butikschefen.

Hun er født og opvokset på Bornholm og bor i Nyker. Oprindeligt blev hun butiksuddannet i Imerco på Store Torv, senere uddannede hun sig ydermere til serviceøkonom, og hun kommer senest fra en stilling som køkkensælger i Kvik, som lukkede ved udgangen af august.

– Så jeg har rimelig meget salgserfaring bag mig, konstaterer hun.

140 butikker

Name It sælger tøj til børn fra nul til 16 år, og kæden startede i 1986 som Exit, men skiftede i 2008 navn.

I september lukkede Bestseller sin Vero Moda-butik i Snellemark Centret, men har altså nu med Name It åbnet en anden af sine kædebutikker, ligesom også Only på Store Torv er en del af koncernen.

I de lokaler, der tidligere rummede Vero Moda, ligger nu Bornholms Isenkram, og her, hvor Name It just er åbnet, lå tidligere Loppeteket, som er flyttet længere op ad Snellemark.

Der findes 140 Name It-butikker fordelt i flere end 60 lande i Europa, Asien, Nordamerika, Sydamerika og Australien – og nu ligger her altså også en på Bornholm.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT