De første af Hasle Campings mange fastliggere er fredag på vej ind på pladsen. Påsken nærmer sig, og en ny sæson på campingpladsen går så småt i gang.
På den måde er alt ved det gamle. Og så alligevel ikke. For efter 13 år med Ulla Lind og Kim Sørensen som ejere, får campingpladsen ny ejer den 1. maj. Det er 50-årige Jonas Bing, der vender tilbage til Hasle efter mange år ovre og bosætter sig på pladsen sammen med sin hustru, Jennivel Bing, og deres fem måneder gamle datter, JJ Bing.
– Jeg driver nogle selskabslokaler i København. Jeg er lige blevet far, og så havde jeg lyst til, at der skulle ske noget andet. Jeg kiggede på mange campingpladser, men jeg stoppede ved den her, fordi det er her jeg kommer fra, og jeg kan huske campingpladsen fra min barndom, hvor jeg gik på Hasle Skole. Min mor bor stadig i nærheden af Hasle, og jeg ser mig selv som hasledreng, siger Jonas Bing.
– Jeg startede min arbejdskarriere på færgerne som opvasker, og senere kom jeg i lære som kok, også på færgerne. Jeg afsluttede kokkeuddannelsen på Fredensborg, og derefter flyttede jeg til København, hvor jeg har arbejdet på flere restauranter, siger Jonas Bing.