Fra hundefører til ejendomsmægler: Markedet er det helt rigtige sted

Fra hundefører til ejendomsmægler: Markedet er det helt rigtige sted
Fotos: Mathies Hvid Toft
NYHED | ABONNENT | 25. AUG 2023 • 15:30
Af:
Mathies Hvid Toft
NYHED | ABONNENT
25. AUG 2023 • 15:30

Jan Torgersen er medejer af Bolig Bornholm, som han var med til at stifte i 2017. Inden da var den garvede mægler vidt omkring lige fra politiet og ind i toppen af finansverdenen. Bliv klogere på den ene halvdel bag Bolig Bornholm, og hvorfor han faktisk blev glad, da de bornholmske boligpriser kølede en smule af efter coronaopsvinget på øen.

På Store Torvegade i Rønne ligger Bolig Bornholm, og her byder Jan Torgersen velkommen med et smil i forretningen, som han driver med partneren Kim Rander. Det selv at have hånden på kogepladen som ejer, var en stor drivkraft for ham, dengang de to begyndte i 2017.

Det skulle dog vise sig at kræve en stor portion hårdt arbejde, vedholdenhed og markedsføring at få møvet sig ind på markedet, der aktuelt har ni ejendomsmægleraktører.

– Vi var godt klar over, at det ville blive hårdt at komme i gang, for de etablerede kæder havde rigtig godt fat. Jeg håbede og troede dog på, at der også var plads til nogle som os, der gør det en lille smule anderledes. Vi har en løbende og meget, meget tæt kundekontakt, forklarer Jan Torgersen.

For at det kunne komme til udtryk, skulle der i første omgang netop kunder i butikken, og det krævede et langt sejt træk.

– Vi skulle virkelig lægge os i selen, hver eneste gang vi var ude hos folk. Desuden skulle folk gøres opmærksom på, at vi overhoved eksisterede, så vi uddelte et hav af flyers og brugte utallige timer på det i begyndelsen. På et tidspunkt fik vi heldigvis en god aftale med TV2-Bornholm, fortæller han.

Den aftale blev et mindre vendepunkt for virksomheden, da de fik en reklame på skærmen mindst en gang om dagen gennem knap et år.

– Det var der, hvor folk for alvor opdagede, at der var nogle nye spillere på banen.

Kim Rander og Jan Torgersen var dog aldrig i tvivl om, hvorvidt det ville lykkedes at etablere forretningen i boligmulden.

– Som jeg plejer at sige; hvis du opfører dig ordentligt og gør dit arbejde rigtig, rigtig godt, så vil folk på et eller andet tidspunkt huske, at det var nede hos os, at de fik en super god oplevelse, og det vil sprede sig som ringe i vandet, lyder det.

 


 

Fra politiet til boligmarkedet

Jan Torgersen er født på Bornholm i 1959, men flyttede med familien til Sjælland som femårig. Her voksende han op og søgte sidenhen ind i politiet, hvor han endte som hundefører.

Han fik færten af glæderne ved ejendomsmæglerfaget via en god ven, der startede en forretning i 1988. Hurtigt blev Jan Torgersen spurgt, om han ikke ville hjælpe lidt til, og det blev starten til at tage springet fra politibetjent til ejendomsmægler.

– Jeg opdagede hurtigt, at det var sjovt at arbejde med, og jeg trivedes med at møde mennesker og vise husene frem. Mens jeg hjalp til udviklede forretningen sig, og den nåede til sidst en størrelse, hvor jeg i 1989 blev tilbudt at blive ansat på fuld tid.

Det takkede Jan Torgersen ja til, og han søgte samtidig orlov hos politiet først for et år, der blev til to og til sidst tre år.

– Efter tre år, hvor jeg havde været uden for nummer, altså tjenestefri, kunne jeg ikke se mig selv vende tilbage i treholdsskift osv. Så blev jeg ved som ejendomsmægler, forklarer han.

Jan Torgersen arbejdede frem til 1995 i forretningen, hvorfra han rykkede videre til Nykredit og fik ansvaret for alle Nyboligs mæglere på Sjælland, øerne og Bornholm.

I 2002 blev han ansat af den hedengangne Roskilde Bank og sad som topchef for hele bankens boligafdeling. Det var med hans egne ord rigtig godt, indtil det pludselig ikke var det mere.

– I 2009 stod jeg så uden et arbejde for første gang i mit liv. Dengang blev jeg heldigvis tilbudt at blive ansat som forvaltningskonsulent i et større alment boligselskab, hvor jeg administrerede 32 boligafdelinger med alt, hvad det indebar af budgetter, beboerhenvendelser, regnskaber og juridiske spørgsmål, siger han.

Hjemøen kaldte højere og højere

Drømmen om at vende tilbage til Bornholm havde altid rumlen i Jans Torgersens mave og ligeså for hans hustru, der også har boet på øen i en lang årrække i hendes barndom.

– Vi havde længe talt om, at vi skulle herover igen, og til sidst kom vi frem till; hvorfor vente til vi går på pension. Hvorfor ikke flytte herover, mens vi stadigvæk har mulighed for at skabe netværk og være aktive, forklarer han.

Det gav samtidig Jan Torgersen mulighed for selv at starte en ejendomsmæglervirksomhed. Der var bare et aber dabei. Han ville ikke starte alene.

Her kom øens tilflytterservice ham til hjælp, ja faktisk blev det udslagsgivende for, at Bolig Bornholm eksisterer.

– Mit store held var, at Rune Holm, som er tilflytterkonsulent, havde fået en henvendelse fra min makker Kim Rander om, at han gerne ville starte en ejendomsmæglerforretning. Han fik sat et møde op, og Kim og jeg fandt hurtigt ud af, at vi kunne skabe noget godt sammen, lyder det.

Snebold ramte priserne

Selvom det blot er seks år siden, at de to begyndte, har boligmarkedet på Bornholm været under en markant udvikling med pil op.

Jan Torgersen peger på tre kernegrunde til, at priserne i dag er noget højere end i 2017. Bortskaffelsen af bopælspligten udenfor de større byer, Folkemødet og coronakrisen.

– Under coronakrisen kunne folk ikke rejse ud i verden, og det betød, at mange kom hertil og genopdagede, hvor skønt her er. Det fik en hel del til at købe enten sommerhus eller bolig på øen, forklarer Jan Torgersen.

Det satte gang i en sneboldeffekt, der hurtigt tog til i fart med høje prisstigninger til følge. Faktisk var det ved at blive for meget af det gode, mener Jan Torgersen.

– Priserne begyndte at stige voldsomt. Det er jo som udgangspunkt rigtig godt for vores sælgere, men for Bornholm som helhed var det ikke sundt.

Hvorfor ikke?

– Vi var på vej ud ad en tangent, hvor priserne blev presset så højt op, at der var fare for, at mange bornholmere ikke havde lyst til eller kunne flytte internt på øen, og det ville være en rigtig skidt ting.

Priserne tabte dog fart, og i løbet af 2023 har der været en mindre tilbagegang. Jan Torgersen betegner i dag boligmarkedet på øen som sundt.

Han mener, at markedet befinder sig i et smørhul, der tillader mange at være med samtidig med, at priserne stadig er gode.

– Der er fortsat gang i handlerne, og vi er efter min overbevisning det helt rigtige sted rent prismæssigt. Jeg har desuden en klar tro på, at det leje, vi er i nu, ikke vil ændre sig voldsomt hverken op eller ned den i kommende tid, siger han.

Bliver ved så længe det er sjovt

Drømmen for Kim Rander og Jan Torgersen er at cementere Bolig Bornholm endnu dybere i markedet, og med tiden blive en del af de etablerede forretninger på øen, hvor folk handler igen og igen og på sigt på tværs af generationer.

Selv nyder Jan Torgersen nuet og det at være herre i eget hus. Han elsker selv at bestemme over sin dag.

– Det motiverer mig at komme herned hver dag, åbne døren og sige, at det her er mit. Jeg styrer stort set selv, hvordan min dag skal være, og er der ikke det helt store på programmet, kan jeg bare at tage telefonen og ringe ud til de kunder, vi har, siger han.

Selvom Jan Torgersen runder 64 år her i august, har han ikke konkrete planer om at trække sig tilbage.

– Jeg går på arbejde, fordi jeg synes, at det er sjovt, og jeg bliver ved, så længe, at jeg har det sådan, fastslår han.

Alligevel er han ikke blind for, at han ikke er 30 år mere.

– Heldigvis er min makker Kim Rander væsentligt yngre end mig, og det er helt naturligt, at han med tiden overtager forretningen helt og driver den videre på egen hånd, forklarer Jan Torgersen.

I sin fritid er han en garvet og ikke mindst aktiv musiker. Han mestrer både sang, guitar og keyboard og spiller til arrangementer rundt omkring på Bornholm.

– Jeg er født ind i et musikerhjem, så musik har altid været en del af mit liv. Det er min store passion, og når jeg en dag ikke længere er aktiv erhvervsdrivende, skal musikken have plads til at fylde endnu mere, end den allerede gør i dag, slutter han.

 


 

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT