Efter 30 år med de samme ejere blev Strøgets Spisehuz i sensommeren lukket ned og overtaget af den driftige erhvervsmand Jesper Holm.
Selvom han bor på Bornholm, så er det ikke planen, at han selv vil drive en restauration, men han arbejder på at få en forpagter ind i bygningen, så den igen kan blive fuld af liv.
– Det er ikke sådan, at jeg lige står og siger, at der kommer en ny restaurant i morgen, men jeg arbejder på, at begge erhvervslokaler bliver udlejet, og at der bliver noget aktivitet, forklarer Jesper Holm.
Selvom der er flere interesserede, så har han ikke noget konkret og ingen underskrevne dokumenter, men han kan allerede nu fortælle, at den drøm om en øl- og vinstue, som han luftede i sensommeren, endnu ikke er blevet mere konkret.