Pengene må kunne findes

Pengene må kunne findes
NOTITS | ABONNENT | 10. JUL 2024 • 15:30
Af:
Vibeke Eskesen
Svaneke
NOTITS | ABONNENT
10. JUL 2024 • 15:30

Vibeke Eskesen har et supplement om økonomi og proportioner i biblioteksdebatten.

Allerførst tak til Mikael Harrild for et præcist og velargumenteret ”Nej til lukning af lokalbiblioteker” d. 6 juli.

Her et lille supplement om økonomi og proportioner:

I en årrække har kommunen støttet Musikhuzet med knapt 2,5 mio. kroner om året. Heller ikke i år optræder Musikhuzet i kommunens sparekatalog.

Jeg har selv hørt gode koncerter i Musikhuzet, som naturligvis skal være der. Men jeg kan simpelthen ikke begribe, at man godt kan finde de (ubeskårne) 2.500.000 kr. til spillestedet, men ikke de 350.000 kr. (eller hvor meget det nu er endt med at blive) til at opretholde de biblioteker, vi har.

I gamle dage hed de sognebiblioteker. Sognene er væk, men det er funktionerne ikke. Disse biblioteker er noget af det mest folkeoplysende, fællesskabs- og kulturbærende, som vi har i Grundtvigs fædreland.

De er grundpiller i lokalsamfundene, de er for alle, vi er stolte af dem, og vi vil ikke af med dem.

FÅ ABONNEMENT