Husk at dele de gode oplevelser

Husk at dele de gode oplevelser
Helle Petersens takkekort til fysioterapeuterne på Nørremøllecentret. Privatfoto
KOMMENTAR | ABONNENT | 19. SEP 2023 • 19:00
Af:
Helle Petersen
KOMMENTAR | ABONNENT
19. SEP 2023 • 19:00

Der skal fokus på det, der lykkes, hvis vi skal styrke omdømme og udvikling, skriver Helle Petersen i dette synspunkt.

"Kan de finde ud af det derovre?"

Sådan lød en kommentar fra en af mine kunder ovre, da jeg fortalte, at jeg gik til kommunal genoptræning efter mit brystkræftforløb. Jeg bor i – og pendler fra – Svaneke, så det var Bornholms Regionskommune, der blev sat spørgsmålstegn ved.

Jeg kunne fortælle, at Bornholm er meget mere end Folkemøde og Krølle Bølle Is. Det er blandt andet fysioterapi med evidensbaseret genoptræning for kræftpatienter, det er specialiserede behandlinger hos lymfødem-terapeuter på Bornholms Hospital, og det er et jobcenter, der har lyttet, vejledt og støttet hele vejen tilbage til jeg kunne genoptage mit arbejde på fuld tid. Mens de landsdækkende medier har været fyldt med forfærdelige historier om jobcentres behandling af syge mennesker, er jeg så taknemlig over den måde, jeg blev mødt på.

Få fuld adgang til Tidende.dk

Første måned 0 kr.
Herefter 109 kr./md.

Se andre abonnementer her




HVOR DRØMMER VI OS HEN? OM KULTUREN

Hvad skal fremtiden være, når det gælder Bornholm og kulturen. En rækker engagerede og vidende eksperter og læsere bidrager med deres bud. Send gerne dine tanker til debat@tidende.dk.