Uforudsigelige elementer i omverdenen er tit det vanskeligste. Det er ofte i sociale sammenhænge – som store klasser med mange elever, frikvarteret i skolegården, og mange forskellige lærere – som kan være enormt angstprovokerende. Derfor er det vigtigt, at vi som samfund har tilbud som DASK, et tilbud udover Heldagsskolen.
DASK tilbyder faste rutiner og en genkendelig dagsrytme, med faste gennemgående voksne hver dag. Der er mulighed og plads til at tage hensyn til den enkelte elevs behov. I DASK er der fokus på at skabe trygge rammer, og der arbejdes med at motivere og inspirere den unge, og give den unge en følelse af at kunne rummes. Der undervises både i grupper og individuelt, men der tages altid udgangspunkt i den enkelte elev. Dette sker i tæt samarbejde med forældre, sagsbehandlere, BUA og andre relevante samarbejdspartnere omkring den unge.
Fælles for alle eleverne på DASK er, at de har haft stort skolefravær, eller har været uden undervisning i længere tid. Unge mennesker, som har behov for et specialiseret tilbud, der går længere end tilbud som Heldagsskolen. Både børn og voksne med autisme er optaget af nuet, og har svært ved at forestille sig noget ukonkret og tilpasse sig nye forhold. De bruger meget energi på at gennemskue andres intentioner, motivationer og kommunikation og bliver dermed hurtigt trætte og løber tom for energi.
Der er flere autismeformer, men der er fælles adfærdstræk. Mennesker med autisme, har det som regel bedst i en rutinepræget hverdag med mange gentagelser og forudsigelighed. Det kræver ressourcer og faglighed, samt tiden til den enkelte. Dette tilbydes på DASK. Autisme betyder også, at det for mange børn og unge, er svært at tilpasse sig i nye sociale sammenhænge. De opfører sig ikke, som man forventer, stiller måske mange spørgsmål, ytrer upassende holdninger eller gentager sig selv, fordi de er bange for at blive misforstået. Det kræver indlevelse, forståelse og viden, at forstå, at deres adfærd er et udtryk for usikkerhed – og måske indre uro og kaos.