Vindstød op til stærk storm på vej

Vindstød op til stærk storm på vej
Der er blæsevejr på vej. Arkivfoto
NYHED | 4. AUG 2023 • 16:05
NYHED
4. AUG 2023 • 16:05

Hvis de seneste prognoser holder stik, kan en lille storm være på vej til Danmark og Bornholm, oplyser DMI.

Et lavtryk, der lige nu befinder sig over Sydøsteuropa, bevæger sig i løbet af weekenden mod nord. I løbet af søndagen begynder vinden derfor at tiltage - og mandag ser rigtig, rigtig blæsende ud.

Det oplyser meteorolog hos DMI, Mette Zhang, der tilføjer, at det gælder hele landet.

– En hård vind til hård kuling fra en vest-nordvestlig retning med vindstød op til stærk storm. Det er det faktisk det meste af mandagen, siger hun til Tidende.

– Hvis de seneste prognoser holder stik, kan du kalde det en lille storm. Det bliver et gedigent blæsevejr - især for årstiden, tilføjer Mette Zhang, der samtidig kalder blæsevejret for 'usædvanligt'.

Samtidig kan det især på Bornholm blive meget regnfuldt, uden at meteorologen tør spå om, hvor mange millimeter, der kan blive tale om.

Hos Bornholmslinjen foretager man sig ikke noget i forhold til sejlplaner endnu, oplyser pr- og kommunikationschef Jesper Maack fredag eftermiddag.

– Som altid holder vi godt øje med kommende blæsevejr. Når vi kommer tættere på, begynder vi at kigge på, om det er noget, der kommer til at forstyrre færgedriften, siger han.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT