Varmen fortsætter efter tropenat

NOTITS | Tirsdag 16. august 2022 • 07:48

På DMI's målestationer i Bornholms Lufthavn og Nexø nåede temperaturen ikke under 20 grader natten til tirsdag, og dermed blev kriteriet for en tropenat opfyldt.

Det varme sensommervejr fortsætter resten af døgnet, om end temperaturerne ikke bliver helt lige så høje som de seneste dage. 

DMI oplyser, at man tirsdag kan forvente mellem 20 og 27 grader. I andre landsdele er der udsigt til regn- og tordenbyger, men på Bornholm bliver det solrigt og mest tørt med svag til jævn vind mellem sydøst og sydvest.

BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.
Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal
NYHED | ABONNENT

Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal

80 år efter Anden Verdenskrig er der fundet kræftfremkaldende stoffer fra eksplosiver i skaldyr og andre dyr i Østersøen ud for Tysklands nordkyst.
FÅ ABONNEMENT