Alle varer og alt inventar fra Ny Form i Rønne bliver fjernet i løbet af en en-to uger, og det hele – undtagen de to medarbejdere – bliver flyttet til Assens på Fyn, hvor Ny Form åbner en ny butik.
– Vi lukker også en butik på Langelinie i København, men åbner til gengæld tre nye. Det er et udtryk for, at det er lidt hårdt nogle steder, men andre steder går det, siger Kurt Nielsen.
– Når jeg skal åbne en butik, kan det tage mig et kvarter at tage den beslutning, men når jeg skal lukke en butik, kan det tage mig fem år, før jeg bliver enig med mig selv. Men vi må også være realister, tilføjer direktøren.
Uheldigt tidspunkt
– Vi er rigtig kede af, at vi skal lukke ned på Bornholm, og vi er særdeles kede af, at det sker på det her tidspunkt. Vi er godt klar over, at nogle har købt julegaver, der skal byttes, siger Kurt Nielsen.