– Det er klart, at der er en grænse, og at vi nærmer os den grænse. Hvornår er dog ikke til at sige.
Sådan sagde kommunikationschef i Molslinjen Jesper Maack forleden i Bornholms Tidende, og den omtalte grænse handlede om, hvor meget fragt, det er muligt at sende med Hammershus fra Køge og til Rønne.
Bornholms stigende popularitet har medført øget passagerpres, men dertil større økonomisk aktivitet, som smitter af på hele øens økonomi. Flere mennesker medfører øgede mængder af varer, dertil er der gang i byggebranchen og eksempelvis vindmøllebyggeri ved Kriegers Flak.
Alt sammen betyder mere gods, og det mærker også transportørerne, som ikke altid kan få de trailere med ombord på fragtfærgen, som de ønsker.