Svensk politi om udlovet dusør: Han er et venligt menneske

Svensk politi om udlovet dusør: Han er et venligt menneske
Ewa-Gun Westford fra svensk politi. Pr-foto
STENKAST | SVERIGE | Onsdag 28. juli 2021 • 14:46

Hvis der ikke sker stenkast på E65 mellem Ystad og Malmø i løbet af onsdag, vil det være femte dag i træk.

Det konstaterer pressetalsperson for Polisregion Syd i Sverige Ewa-Gun Westford her onsdag eftermiddag, og dermed ligger antallet af ramte fortrinsvis danske biler stadig på 117 siden april måned.

Hvor mange af de berørte bilister, der er blevet afhørt, kan hun ikke sige præcist, men i forhold til Adam Kofoed Månsson – som til Nyhederne på TV 2 for nylig har fortalt, at han føler sig holdt for nar af svensk politi, fordi han den 18. juni anmeldte, at hans bil var blevet ramt af stenkast dagen før, men stadig ikke var blevet afhørt – siger hun:

– Dengang var vi slet ikke begyndt at arbejde med den her sag, som vi gør nu. Så jeg tror, at han har ringet til et callcenter, som muligvis sidder langt oppe i Nordsverige, hvor de slet ikke havde hørt om stenkastene på det tidspunkt. Men jeg har sørget for at lægge hans navn og oplysninger ind i vores efterforskningsarbejde. I Sverige taler om vi om "stordrift", og hans anmeldelse kan være druknet lidt i det.

Der er en udlandsbornholmer, Magnus Kjøller, som på Facebook har udlovet en dusør på 10.000 kroner af egen lomme, hvis nogen kommer med oplysninger, som bidrager til opklaringen, hvad siger du til det?

– Hold da op, haha, ler Ewa-Gun Westford.

– Jamen, som jeg også sagde, da folketingsmedlemmet Peter Juel-Jensen forleden bragte en dusør på bane, så har vi ikke tradition for den slags i Sverige. Den svenske stat har mig bekendt ikke udlovet nogen dusører, siden statsminister Oluf Palme blev skudt i 1986. Så vi må nok sige, at den her sag udspiller sig i Sverige, men gør det udsat at være dansker, og så må vi se, hvordan det går med den dusør, hvis der sker noget. Men han er et venligt menneske, synes jeg.

FÅ ABONNEMENT