Ridse i bilen giver problemer

NOTITS | 20. JUN • 07:45
NOTITS | 20. JUN • 07:45

PTSD-foreningen forlod Folkemødet med en ridse i bilen - og nu rækker de ud for at finde den skyldige, som har sat et "personligt præg" på lejebilen under Folkemødet.

"Måske havde du en hård dag. Måske en hård uge. Måske fik du bare én for meget og tænkte: "Den her bil skal mærke, hvordan jeg har det.", skriver Landsforeningen for PTSD-ramte og pårørende på Facebook, hvor de understreger, at de ikke er ude på at give skyld, for i kraft af arbejdet med PTSD-ramte ved de, at ting kan komme ud på mange måder.

"Selvom bilen ikke har følelser, har den desværre en forsikring med alt for høj selvrisiko. Og vi – en lille frivillig forening – står nu med en regning, der ikke kan betales med rummelighed alene", skriver foreningen, som opmuntrer til, at man kan sende en donation, der kan dække de uventede omkostninger på 4.500 kroner, hvis man kan genkende situationen, og gerne vil gøre det godt igen.

Opslaget er flankeret af billeder af både regningen og ridsen på den tilsyneladende sorte lejebil, som ifølge foreningen stod parkeret et sted, der får dem til at formode, at ridsen ikke er et hændeligt uheld.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT