Løjerne fortsætter: Vestermarie har fået en skovrider

Løjerne fortsætter: Vestermarie har fået en skovrider
Det kom lidt bag på Christian Dahl, at han nu har opnået den ære at blive skovrider i Vestermarie. Foto: Anette Vestergaard
LOKALSAMFUND | VESTERMARIE | Tirsdag 10. august 2021 • 17:00
LOKALSAMFUND | VESTERMARIE | Tirsdag 10. august 2021 • 17:00

Vestermarie – den lille landsby mellem Knudsker og Almindingen – har en borgmester og en viceborgmester.

Julie Myhre Dolleris og Henry Viborg er valgt af borgerne i Vestermarie, men ikke på en måde, der følger de demokratiske spilleregler.

Udnævnelserne er borgerforeningens udspekulerede måde at skaffe presseomtale på, og det er gået så godt, at foreningen på generalforsamlingen i Foreningshuset mandag aften udpegede en ny repæsentant for den ikke helt legitime kommune med godt 200 indbyggere.

Fører i forvejen opsyn

Bente Johansen, der er en af hovedkræfterne bag den hastigt voksende Folkeskov i Vestermarie, trak på sin mangeårige erfaring som folkevalgt medlem af kommunalbestyrelsen i Bornholms Regionskommune, da hun kvalificerede udnævnelsen af Christian Dahl:

– Vi har en borgmester og en viceborgmester. Nu skal vi have en embedsmand, for byen udvikler sig hele tiden, sagde hun og placerede en kasket med påskriften 'Skovrider' på Christian Dahls hoved.

Christian Dahl, der har boet i Vestermarie stort set hele sit liv, fører i forvejen opsyn med den nye folkeskov, fortæller han dagen efter udnævnelsen.

– Jeg fjerner skrald og grene, der ligger i vejen. Jeg bor lige ved siden af Folkeskoven, så jeg er der stort set hver dag, siger den 74-årige pensionist.

Kasketten giver autoritet

Christian Dahl har en fortid som halinspektør i Nyvestcentret og som buschauffør i BAT. Sammen med hustruen, borgerforeningsformand Lene Dahl, har Christian Dahl været aktiv i det lokale foreningsliv i en menneskealder.

Han er ikke helt sikker på, om han vil tage kasketten på, når han tager sine daglige runder i området.

– Det er jo mest fis og ballade. Men det er ikke alle, der er lige flinke til at rydde op efter sig, når de har været i Folkeskoven, så det kan da godt være at kasketten giver lidt mere autoritet, lyder det fra Vestermaries nye skovrider.

FÅ ABONNEMENT