– Jeg har brugt noget afspadsering på mit arbejde, og så har mit husbyggeri stået stille i to måneder nu. Fritid har været stort set ikkeeksisterende, og det er ikke mange nætter, jeg har fået mere end seks timers søvn. Så det har fyldt meget, siger han.
Børn på dagsordenen
Emnet børn og unge kom for alvor på dagsordenen i slutspurten af valgkampen, og her har konservative befundet sig godt. Især partiets nummer to, Iben Buch, har markeret sig på emnet, da hun selv har erfaringer med at møde det kommunale system som mor til en dreng med autisme.
Jakob Trøst fortæller, at det har været helt naturligt for partiet at have fokus på børn, og at det ikke er en dagsorden, de er hoppet på, fordi det var belejligt.
– En af de konservative kerneværdier er jo familien og så selvfølgelig erhvervslivet. Og hvis erhvervslivet skal fungere, skal familielivet også fungere. Så for os har det været helt naturligt, at det har været en del af vores valgkamp, siger han.