Derfor var der ingen lys i gaderne

Derfor var der ingen lys i gaderne
Arkivfoto: Allan Rieck
13. JAN • 14:00
13. JAN • 14:00

En softwarefejl er formentlig skyld i, at gadelyset på flere bornholmske gader søndag eftermiddag ikke tændte som normalt. Knudsker El er stadig i gang med at fejlsøge.

Opdatering: Anders Mahler fortæller mandag aften, at lyset er tilbage flere steder, og at der ikke er kommet meldinger om manglende lys. Der arbejdes videre på at finde årsagen til fejlen. 

– Vi er lidt i vildrede.

Sådan lyder det mandag formiddag fra Knudsker Els direktør, Anders Mahler.

Søndag eftermiddag fik elselskabet pludselig travlt, da gadelyset på store dele af Bornholm ikke tændte som vanligt. Anders Mahler oplyser, at der primært var problemer i Rønne, Lobbæk, Nyker, Allinge og Tejn - men til gengæld ikke så store problemer i Nexø.

– Det var meget spredt, konstaterer han.

Mandag formiddag ved Knudsker El stadig ikke, hvorfor gadelyset ikke tændte søndag eftermiddag. Anders Mahler fortæller dog, at tesen er, at der er tale om en softwarefejl. I de forskellige tændskabe rundt omkring i byerne sidder et online ur, som videre har et internt ur, Knudsker El kan programmere i, og som af endnu ukendte årsager ikke tændte gadelyset, som det skulle.

– Der er ikke nogen komponenter, der skal skiftes. Det er en softwarefejl - altså en programmering i styringsenhederne, hvor vi er i gang med at finde ud af, hvorfor det har gjort, som det har gjort. Det er ikke en mekanisk fejl, understreger Anders Mahler.

Hvis det foregår online, kan man vel også hacke sig ind. Har I nogen formodning om, at det kan være tilfældet?

– Hvis jeg havde den formodning, var du den sidste, jeg ville sige det til lige nu. Vi aner ikke, hvorfor det ikke er tændt. Vi er i gang med at finde ud af det, og når vi ved mere, skal vi nok melde noget ud. Men som det er nu, er det en softwarefejl, og vi er i gang med at finde ud af, hvorfor den softwarefejl har ramt så mange skabe, svarer Anders Mahler.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT