Netop muligheden for at overlade opgaven – eller en del af den – til regionskommunen er noget af det, Peter Juel-Jensen forfølger i de fem nye spørgsmål, han har stillet Kaare Dybvad Bek.
Den bornholmske venstremand vil gerne vide, om ministeren mener, at kommunale medarbejdere kan finde ud af indscanne EU-opholdsdokumenter til styrelsens system, så materialet kan anvendes ved senere kontrol. Han spørger også, om ministeren synes, det er ressourcespild, at de samme dokumenter først skal indscannes til styrelsen og dernæst til landets 98 folkeregistre, og om ministeren er enig i, at man med fordel kunne gennemføre en regel- og procesforenkling.
Vanskeligt at rekruttere
Peter Juel-Jensen vil også gerne vide, hvor mange EU-borgere der årligt betjenes af styrelsens enhed på Bornholm, og hvor mange EU-borgere med ophold på Bornholm, der i praksis må henvende sig til et af styrelsens centre et andet sted i Danmark for at få udstedt deres EU-opholdsbevis.
At han har fokus på EU-borgere, hænger sammen med, at Kaare Dybvad Bek i et svar på et tidligere spørgsmål har fortalt, at cirka 75 procent af brugerne af styrelsens kontor på Bornholm er EU-borgere. Det er ifølge Peter Juel-Jensen et argument for, at kommunen kan løse opgaven.