Udover at forbedre overleveringen mellem politi og kommune, handler det ifølge børne- og skoleudvalgsformanden også om at have et alternativ til at gå på gaderne og lave ballade.
– Når man strejfer formålsløst rundt og i et eller andet omfang og chikanerer andre mennesker, så er det nok fordi, man måske savner noget andet og bedre at give sig til. Og at man savner nogle voksne, der fortæller en, hvad man kunne lave i stedet. Jeg tænker, at der skal være en eller anden ramme, som vi skal forsøge at trække de her unge mennesker ind i. Og det kan godt være, at de rammer, vi har nu, ikke er interessante for dem, siger han.
Morten Riis håber, at den midlertidige skatepark, der er ved at blive bygget i den gamle remise ved Nørrekås i Rønne, kan være sådan et alternativ.
– Det er nok de her mere ustyrede ungdomsaktiviteter, som for eksempel det, vi laver på Remisen, som kunne passe til det. Det er ikke et styret tilbud, men et sted, hvor vores gadeplansmedarbejdere nok lidt oftere vil lægge vejen forbi. Ligesom de gør i Værftet i Nexø. Jeg håber, det kan afhjælpe den del, der handler om at give de unge beskæftigelse i fritiden. Og så er der den del, der handler om den mere personrettede og familierettede indsats. Der er vi også nødt til at være skarpere som kommune, siger han.