Fyldt sal hos Ældre Sagen

Fyldt sal hos Ældre Sagen
Lis Puggaard fortalte Ældre Sagens medlemmer om hjernen og vigtigheden af at træne den. Foto: Irene Dunker
NOTITS | KULTUR | 6. NOV • 14:00
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | 6. NOV • 14:00

Interessen var så stor, at salen var fyldt, da Ældre Sagen havde besøg af Lis Puggaard på Rønne Bibliotek. Hun er sundhedskonsulent og har tidligere forsket i blandt andet aldring, funktion og sundhed på Syddansk Universitet.

– Lis fortalte levende, via illustrationer, om, hvordan hjernen fungerer, og hvordan den kan og skal trænes og vedligeholdes i hverdagen, fortæller Irene Dunker fra Ældre Sagen i en pressemeddelelse.

Undervejs kom Lis Puggaard ind på hjernens enorme kapacitet til at lagre viden, knytte ny viden sammen med allerede lagret viden og omsætte dette til handlinger. Hvis man som årene går, bliver et vanedyr og gør tingene på den samme måde igen og igen, bliver hjernen til gengæld doven, og det bliver vanskeligere at lære nyt.

– Derfor lød opfordringen også: Bryd vanerne i hverdagen, fortæller Irene Dunker.

– Selv lidt træning i hverdagen kan gøre en forskel, tilføjer hun efter en eftermiddag, hun kalder givtig.



FÅ ABONNEMENT