Holde ud og holde fast

NOTITS | ANDAGT | Fredag 13. december 2024 • 06:00
Af:
Robert Bladt "Anno Donini"
Lohse
NOTITS | ANDAGT | Fredag 13. december 2024 • 06:00

Fredag. Jesus kommer. Det er for den, der tror på ham, ikke en trussel, men et løfte. En fremtidig begivenhed, jeg kan leve i forventning til. Men hvordan leve? kunne man spørge. Hvordan skal forventningen om Jesu komme præge mit liv?

I disse vers gør Paulus os opmærksom på et grundlæggende kendetegn ved den, som lever i forventning om Jesu komme: Han holder ud og holder fast.

Jeg ved ikke, om du har prøvet at flyde ned ad en vildt brusende flod på en tømmerflåde. River rafting kaldes det, og nogle betaler penge for at få lov til at blive gennemblødt, blive kastet rundt af uregerlige bølger og udsætte sig selv for risikoen af en heftig vandgang. Jeg har ikke prøvet river rafting, men jeg forestiller mig, at der først og fremmest findes to grundregler: Hold ud! Hold fast!

Sådan er livet. Vores følelser og eksistens kastes rundt på lidelsens, lidenskabens og dødens bølger, og vi undgår ikke at blive gennemblødte på et eller andet tidspunkt. Men op med humøret, det er i det mindste gratis!

Når det gælder rafting på livets flod, er der de samme to grundlæggende regler: Hold ud! Hold fast! Det, vi skal holde fast i, er håbet. Håbet om, at Jesus kommer og gør alting nyt og godt. Det håb skal vi holde fast i hele livet igennem, vi skal holde ud. Det gør vi ved at leve med Skrifterne. De bibelske bøger, hvor Guds løfter står i kø til os. Selv om life rafting kan være hårdt og opslidende, vil Gud føre os sikkert frem.

Så lad os kaste os ud i livet og huske de to grundregler: Hold ud og hold fast – i håbet.

Rom 15,4-7

FÅ ABONNEMENT