Fond kigger nærmere på bevaringsværdigt skib: Hansa har brug for en kærlig hånd

Fond kigger nærmere på bevaringsværdigt skib: Hansa har brug for en kærlig hånd
Hansa har til daglig hjemme i Hasle Havn, hvorfra den blandt andet bruges til fisketure, solnedgangsture og ture med brevduer, men på grund af covid-19 blev der ikke sejlet meget i 2020. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
VEST | Fredag 26. februar 2021 • 10:58
Holger Larsen
Journalist
VEST | Fredag 26. februar 2021 • 10:58

HISTORIE

– I Skibsbevaringsfonden virker man meget positive, og de kommer og kigger på Hansa.

Det fortæller Bjarne Stefaniuk, formand for Bådmotorklubben Columbus i Hasle. Fondens besøg kommer i forbindelse med, at Columbus har søgt om 275.000 kroner til en restaurering af klubbens gamle fiskekutter Hansa. Man kan forvente et svar fra fonden i juni.

– Skibet skal have nyt dæk og lastluger. Ellers er det tip-top i orden både udvendigt og indvendigt. Men vi er forberedte på, at der altid kommer noget, når man begynder at skille en gammel båd ad, siger Bjarne Stefaniuk, der har indhentet tilbud på opgaven fra to bornholmske skibstømrere.

Fra 1946

Columbus har papir på, at Hansa er bevaringsværdig som et traditionelt dansk fiskefartøj fra 1946, og det er netop en forudsætning for støtte fra Skibsbevaringsfonden, at der er tale om et bevaringsværdigt skib, som er mindst 30 år gammelt.

Skibsbevaringsfonden har som formål at bidrage til bevaring af kulturhistorisk værdifulde danske fartøjer. Dette formål forfølger fonden primært ved at yde økonomisk støtte i form af rente- og afdragsfrie lån til bevaringsværdige, danske skibe samt gennem alment oplysende arbejde.

Bornholmsk fond

Mens man i Columbus venter spændt på svar på den store ansøgning, kan man glæde sig over et tilsagn på 20.000 kroner fra Sparekassen Bornholms Fond. Bjarne Stefaniuk oplyser, at det er tilskud til til maling og nye lamper til udstillingen på Hasle Havn og maling til Hansa.

2020 var også for bådmotorklubben præget af covid-19, som betød begrænset sejlads med Hansa og færre besøgende i udstillingen. Det er lig med færre indtægter til klubben, men alligevel blev der et lille overskud i 2020, oplyser formanden. Det skyldes donationer, blandt andet fra et medlem, der går meget op i klubbens virke og overlevelse, og har så har man haft held med at få nye medlemmer.

 

1986
Skibsbevaringsfonden blev på foranledning af Kulturministeriet stiftet i 1986 af Træskibs-Sammenslutningen, Nationalmuseet og Handels- og Søfartsmuseet. Fonden, som er på finansloven, gav i seneste regnskabsår lånetilsagn på i alt fire millioner kroner.


FÅ ABONNEMENT