Søndag aften bekræfter Trafikstyrelsen, at det var et hackerangreb, der lagde den lokale lufthavns hjemmeside ned.
– Vi kan bekræfte, at vi også er ramt af et DDoS-angreb, og vi arbejder på at få det løst hurtigst muligt, siger pressechef Frederik Roed til Tidende.
Dermed er situationen den sammen som i september, hvor Trafikstyrelsens hjemmeside blev angrebet, og det ramte også Bornholms Lufthavn, som er en underside af Trafikstyrelsen.dk.
Et DDoS-angreb fungerer på den måde, at hackere spammer en hjemmeside eller en server så meget, at den øgede trafik får hjemmesiden til at gå ned i en periode, så brugerne ikke kan få adgang. I Trafikstyrelsen fortæller pressechefen, at man i første omgang åbner lufthavnens hjemmeside for danske brugere, mens man blokerer brugere fra udlandet. Man håber at kunne åbne siden for alle mandag morgen.
Ifølge TV 2 Nyhederne har den russiske hackergruppe NoName057 taget ansvar for angrebet på Danmark. På det sociale medie Telegram skriver gruppen, at angrebet er en reaktion på Danmarks støtte til Ukraine.