Morgenfly aflyst
Opdateret klokken 14.55: Forsinkelserne er nu sløjfet. Til gengæld melder lufthavnen nu, at afgangen fra Bornholm til København klokken 07.00 er aflyst. Det samme er ankomsten klokken 09.40 fra København.
Tirsdag først på eftermiddagen varslede Bornholms Lufthavn timelange forsinkelser på flere af onsdagens fly fra og til Bornholm.
Afgangen til København klokken 07.00 var forsinket to og en halv time. Andre af dagens afgange var også forsinket, hvilket også gjaldt ankomster.
Forsinkelserne er nu sløjfet. Til gengæld melder lufthavnen nu, at afgangen fra Bornholm til København klokken 07.00 er aflyst. Det samme er ankomsten klokken 09.40 fra København.
Ifølge flyselskabet DATs direktør, Jesper Rungholm, skyldes det sygdom, fortalte han først på eftermiddagen tirsdag inden forsinkelserne blev sløjfet.
– Noget af det crew (besætning, red.) der skal flyve er syg, så vi har kaldt standby ind, som har et dutytime-problem (problem med tjenestetid, red.). Så vi ved allerede nu, at vi forventer forsinkelser, lyder det fra direktøren, der tilføjer:
– Jeg ved, de arbejder på at mindske det igen. Men med det crew vi har tilgængelig lige nu, kan vi ikke undgå det.


OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration