I middagstimerne 13-15 dykker elprisen under 0 kroner i Jylland og på Fyn, mens Bornholm på lige fod med Sjælland må nøjes med gratis strøm i to timer mellem 14-15. Det oplyser OK i en pressemeddelelse.
I oktober 2025 var elprisen også negativ. Det er 22 uger siden og dermed den længste periode uden gratis strøm siden 2022 under energikrisen, hvor der gik en uge mere - nemlig 23 uger - uden elpriser under nul.
Produktchef i energiselskabet OK Troels Skipper lover ifølge pressemeddelelsen, at vi kan forvente "masser af timer med billig og gratis strøm det næste halve år". Typisk midt på dagen, når solcellernes produktion er højest.
I Vestdanmark lander den rene elpris i morgen kl. 13 på -0,08 øre pr. kWh og bliver således årets første time med gratis strøm.