Passagerforeningen skal i starten af juni til møde med Bornholmslinjen, hvor foreningen og rederiet sammen kan drøfteerfaringerne fra de første ugers sejlads.
Læsernes oplevelse af Express 5
For at kaste lys på, hvordan de rejsende har taget imod Express 5, har vi på Tidendes facebookside stillet dette spørgsmål:
"Express 5 har nu været i drift i fire uger – vi sætter fokus på passageroplevelsen. Hvad mener I om færgen? Hvad er godt, og er der noget, der er mindre godt?"
Her er et udpluk af de mange svar fra debattråden. (Grammatiske fejl er rettet, og emojier er sorteret fra)
Line Sørene Lohmann
Dejlig færge – vipper umiddelbart meget mindre end den gamle.
Lidt ærgerligt med et meget lille område for buffeten - men virkelig lækker buffet. På trods af at jeg rejser med børn, så prioriterer jeg at sidde ved borde og underholde mine børn selv, og det virker til at være nemmere at finde det nu – så størrelsen på legerummet har ikke generet mig
Lone Grening Bjerg
Ingen brok herfra - to meters bølger mærkes overhovedet ikke - stor og flot
Simone L. Hampe
Fin færge. Bare et minus, at børnerummet er så småt. Der er ingen borde og heller ingen legeting, som er sat fast i gulvet som på Express 1. Godt nok en sejltur på 1 time og 20 minutter, men alligevel havde det været lækkert med de ting.
Christine Walther Bredahl
Armlæn på samtlige stole undtagen ved kaffebaren. Hva' med os med store rumper?
Signe M. B. Nielsen
Som børnefamilie finder vi det virkelig ærgerligt, at man ikke har prioriteret noget mere ‘legeplads’, så børnene kan aktiveres på den tid, turen tager. Et større område eller flere forskellige områder med nogle legeting/tegnefilm osv.
Aktiverede børn = mere afslappede forældre = forældre der køber mad/kaffe = penge i kassen.
Min datter - og jeg har overhørt flere situationer med børn, der siger det samme - kan desværre slet ikke overskue det meget lille område og ‘kedelige’ børneaktivitet. Desværre - jeg synes, det er så ærgerligt ikke at tilgodese børnefamilierne mere på denne færge.
Gitte Runge
Den er udmærket, men en elevator er ikke nok.
Kirsten Obel
Færgen er flot og luftig. Men uanset hvad er der kø ved elevatoren. Vi er mange med stok, og trapperne er stejle med høje trin. Utroligt, at ingen har tænkt i rullende trapper for eksempel. Som på alle Molsliniens færger bortset fra Max er hunde og madpakkefolket placeret i det mindst attraktive område, men det er til at leve med.
Elsebeth Kofoed Bech
Der er mange dejlige ting, selvom jeg ikke begriber den opdeling med restaurant? Kan man få serveret mad der? Patientrummet er hundekoldt. Blev ellers så glad for, at der er et privat rum. Kommer ikke til at bruge det.
Og så begriber jeg ikke, at personale, der går rundt ikke påtaler, når folk - imod henstilling i højtaleren - lader deres hunde ligge på de nye sæder. Uden i det mindste at lægge et tæppe på sædet.
Melanie Møller Andersen
Superflot afdeling for patientrejser, men der bliver hurtigt MEGET koldt derinde, når forhænget er lukket for. Selv med tyk strik på, frøs jeg.
Inge Margrethe Nymann Sørensen
Super færge. Men er meget overrasket over rengøringen! Der var møgbeskidt overalt. Er godt klar over, det har været en travl weekend, men mandag på tredje enkelttur burde det være mere rent
John F. Larsen
Jeg har kun været med på en tur med Express 5. Hvor er det en stor og fed færge. Jeg har næsten kun positivt at sige om færgen. Og dog... for jeg skulle oplade min mobil, men kunne ikke finde en stikkontakt i nærheden. Så vidt jeg kunne se, er der kun stikkontakter, hvor der er borde. Men ikke stikkontakter, hvor der kun er stolerækker, og dem er der jo flest af. Og hvis det er rigtigt, er det bestemt en mangel.
Da jeg ofte rejser alene, sætter jeg mig sjældent, hvor der er siddepladser rundt om et bord for ikke at optage pladser for familier osv., der vil sidde sammen og spise. Men det vil jeg gøre fremover, hvis jeg har behov for at oplade min mobil eller tablet undervejs.
Men bortset fra det: En fed færge vi har fået
Hanne Maimann
Jeg oplever en meget fin komfort ombord, og pendlerlounge er virkelig i top. Når båden er fuld, og man skal gå mod bilerne, oplever jeg, at det er vanskeligt at komme fra forenden af båden til bagenden, for der er lange køer af mennesker, som venter på at komme ned til bildækket. Måske det vil regulere sig, når passagererne har vænnet sig til E5’s indretning. Jeg oplever også forvirring i shoppen om, hvor køen starter til kasserne. Det er også specielt, når der er mange passagerer med. Ellers nyder jeg at sejle med et par gange om ugen.
Lykke Marlene Rodin
Kæmpe færge, pæn? Måske - måske ikke. Jeg synes, det er svært at sidde fornuftigt og samtidig se ud. Bryder mig ikke om stolerækker – der er jeg for tæt på de andre rejsende, og borde er der ikke mange af. Satte mig sidst i hundeområdet ved et bord. Sikke et skraberi, der er under de stakkels hundepoter. Der burde være et lyddæmpende 'vinyl' fremfor det valgte materiale
Vinni Lee Rømer
Hvis man sidder helt oppe, er der ikke nogen midtergang mellem stolene. Det havde været godt, hvis der var. Nu skal man enten helt op foran eller ned bagi for at komme rundt. Ellers en rigtig dejlig færge. Hørte buffeten var rigtig lækker (ikke prøvet).
Hørte, der var en, der var lidt vred over elevatoren når vi var ombord - Mange handicappede og dårligt gående / ældre stod i lang kø. Stor lækker kiosk med masser af plads ..
Jeg synes alt i alt, det er en rigtig god færge med gode faciliteter og godt personale.
Pia Henriette Jørgensen
Er ked af, at man kun har prioriteret én elevator.