Falck-reddere slår alarm: Rådne lig i ambulancen

Falck-reddere slår alarm: Rådne lig i ambulancen
Arkivfoto
SUNDHED | Tirsdag 1. august 2023 • 05:30
Af:
Anna Holm
SUNDHED | Tirsdag 1. august 2023 • 05:30

I Region Hovedstaden, med undtagelse af Bornholm, er det muligt at få en læge til at erklære en person død hele døgnet rundt. På Bornholm skal en person erklæres død på Bornholms Hospital i aftentimerne og weekenden, hvilket kræver, at liget bliver transporteret derud. Tidligere foregik transporten jævnligt med en rustvogn, men inden for de seneste måneder er den opgave overgået til ambulanceredderne.

I modsætning til resten af Region Hovedstaden, hvor personer erklæres døde på stedet af en læge, skal personer, der er afgået ved døden på Bornholm i aftentimerne eller i weekenden, transporteres til hospitalet, før de kan blive erklæret døde af en læge.

Det gælder også personer, der har ligget længe og som er i en tilstand af forrådnelse.

Tidligere har politiet ifølge Falck rekvireret en ligvogn til transporten, men denne procedure er ophørt inden for de seneste måneder med det resultat, at det nu er ambulancereddere, der skal sørge for transporten af afdøde.

Det har fået ambulanceredderne til at slå alarm.

– Konsekvensen er umiddelbart, at et lig, der er i en beskaffenhed, så det burde transporteres i en rustvogn, nu kommer i ambulancen, som så efterfølgende må melde sig ud af drift, fordi den skal gøres ren og luftes ud. Det er jo ikke hensigtsmæssigt i en tid, hvor man i øvrigt diskuterer responstider på ambulancer og har mangel på ambulancereddere, siger Bo Hansen, der er tillidsmand for de bornholmske ambulancereddere.

Der er lige nu fire ambulancer på Bornholm, hvoraf én ofte bruges til at transportere patienter til Ystad, som skal behandles på et af Region Hovedstadens andre hospitaler. Det frustrerer ambulanceredderne, at man sætter ambulancer ud af drift for at transportere afdøde borgere.

– Vi vil jo hellere ud og løse vores kernekompetence og hjælpe syge og tilskadekomne. Vi synes, at man misbruger ambulanceressourcerne, og det påvirker personalet. Det er som om, at man tilsidesætter almindelig sund fornuft. Man bliver lidt smådeprimeret og påvirket af, at man ikke føler, at det her, det kan være rigtigt, siger Bo Hansen og forklarer, hvordan samarbejdet med politiet inden for kort tid har ændret sig.

– Når vi kommer ud til en person, der afgået ved døden, så foregår der en vurdering. Hvordan ser det ud? Er det hensigtsmæssigt, at man tager liget med i en ambulance, eller skal det med en rustvogn? Her har politiet indtil videre været nogenlunde til at snakke med. Men der er sket et skred, hvor de holder sig meget stærkt til jura og insisterer på, at alle stort set skal transporteres i en ambulance, forklarer Bo Hansen om den nye virkelighed, som påvirker ambulanceredernes hverdag.

 


 

Et lig med mider i

Bo Hansen er ansat af Falck, som varetager ambulancedriften i Region Hovedstaden. Hans chef William Koch bekræfter den nye virkelighed for ambulanceredderne og kan fortælle, at en ambulance fornylig var nødsaget til at transportere et lig med mider i.

– Så selvfølgelig er der noget hygiejne, når et lig er så stærkt medtaget, at det bliver sundhedsskadeligt for den næste, der skal ind i ambulancen, hvor vi skal hjem og desinficere bilen for at få den ren, siger William Koch, områdeleder hos Falck.

– Der er nok forskel på, om man sidder inde på kontoret, eller man er i en ambulancetjeneste og står midt i det og synes, at det her er en frustration. Jeg er nok så pragmatisk, at jeg siger, at det er sådan lovgivningen er, siger William Koch, der sagtens kan forstå sine medarbejderes frustration.

Ifølge lovgivningen skal der en læge til at erklære en person død. Hvis ikke personen er erklæret død, kan personen heller ikke transporteres i en rustvogn, medmindre der er tale om såkaldt 'lægmands sikre dødstegn'.

– Når vi tidligere har gjort noget andet, så har det været i pragmatismens ånd. Der er vel den udvikling, at folk bliver mere regelrette, og der må man jo desværre give politiet ret. Men jeg er jo på Bos (Bo Hansen, ambulanceredernes tillidsmand, red.) side. Jeg synes også, det er ufornuftigt. Men jeg kan også se, hvad lovgivning er på det her område, siger William Koch.

Politiker: Sæt jer sammen

Regionsrådsmedlem Leila Lindén (S) kendte ikke til forholdende men beskriver det som en skidt situation.

– Det lyder ikke hensigtsmæssigt. Men til gengæld ved jeg også, at man er ikke død, før man er erklæret død af en læge, så hvis ikke lægerne vil komme til patienterne eller de døde, så må patienterne og de døde komme til lægerne. Det er jo sådan det er, og det er det, der er problemet, siger Leila Lindén med henvisning til den bornholmske lægemangel.

Hendes forslag er, at politiledelsen og ambulancereddernes ledelse sætter sig sammen.

– Mit umiddelbare forslag vil være, at politiet og ambulanceledelsen sætter sig sammen og får talt om det her. Det er deres ansvar at finde en løsning, siger Leila Lindén.

Det er William Koch fra Falck ikke enig i. Han har slet ikke talt med politiet om sagen.

– Nej, det har jeg ikke, for der er ikke nogen grund til at gøre det. De har retten på deres side, siger han og forklarer sit syn på sagen.

– Det er ikke politiet, man skal slå ned på. Det er ufornuftigt, at vi på Bornholm ikke har et system med en læge, der kan køre ud og konstatere, at døden er indtrådt. Det er det, der mangler, siger William Koch, der også har overvejet, om sagen burde tages helt til Christiansborg.

– Jeg har da også overvejet, om man skulle have fat i folketingspolitikerne, fordi loven er gammel og passer til dengang den praktiserende læge kom tøffende med sin kuffert i 1972, og det gør lægerne jo ikke længere, siger William Koch.

Spørger man Leila Lindén, tror hun ikke, at det nytter noget at tage sagen til Folketinget.

– Det tror jeg ikke på. Man har jo hørt om folk, der var skindøde. Det skal ikke være en tilfældighed, hvem der synes, at du er død, for nu at sætte det på spidsen, siger hun.

Spørger man ambulanceredderne, så bør der findes en løsning. Når de bornholmske ambulancer bruges til transport af lig, kan det i yderste konsekvens koste menneskeliv.

– Ja, det synes jeg godt, man kan sige. For hvis bilerne er optaget, så i yderste konsekvens, ja. Sådan er det jo altid, når der er fire ambulancer, så kan de altid være optaget af andre opgaver, sådan er det jo også i hverdage. Men det her er jo en opgave, som man nemt vil kunne luge ud af ligningen, siger tillidsmand og ambulanceredder Bo Hansen.

Politiet: Praksis har ikke ændret sig

Vicepolitiinspektør ved Bornholms Politi Hans-Henrik Dam kan ikke genkende den problematik, som omtales.

– Praksis har ikke ændret sig, og generelt er det vores opfattelse, at samarbejdet og processen er yderst velfungerende. Foranlediget af enkeltstående tilfælde, har vi været i dialog med samarbejdspartnere, hvortil der er gjort tiltag for at sikre, at alle er opdateret på gældende retningslinjer, og at der ikke fremadrettet opstår tvivl om hverken retningslinjer eller arbejdsgange, siger Hans-Henrik Dam ifølge en mail fra Bornholms Politi.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT