Taxierne vælter ind til Folkemødet: Slår rekord

Taxierne vælter ind til Folkemødet: Slår rekord
Jeg har aldrig været her som chauffør, så det synes jeg lød spændende og anderledes end at køre, hvor jeg plejer. Så det skulle prøves, siger Klaus Donnerborg, mens han venter på den næste kunde i lufthavnen. Foto: William Sonne Kaalø
TRAFIK | Onsdag 11. juni 2025 • 13:49
TRAFIK | Onsdag 11. juni 2025 • 13:49

Der er taxier nok at vælge imellem i de kommende dage på Bornholm. I forbindelse med Folkemødet sender flere selskaber vogne til Bornholm for at transportere de mange tusinde gæster rundt.

Gule, grå og sorte. Taxierne findes i mange farver og former på Bornholm i forbindelse med Folkemødet, hvor flere taxiselskaber sender vogne i massevis til Bornholm for at køre de mange passagerer til og fra Allinge.

For eksempel sender Dantaxi, der allerede kører på Bornholm til hverdag, 31 taxier fra Sjælland med færgen, og det er det højeste antal nogensinde, oplyser selskabet. Sidste år rejste 29 vogne til Bornholm. Et andet selskab, Viggo, kommer til Bornholm med 25 taxier.

– Det er fjerde gang, vi sender vores elbiler af sted til Bornholm, og 25 biler er det højeste antal, vi har haft på øen. Vi har mange partnere, som ønsker at deltage og vise Viggo frem, og der plejer at være masser at lave, siger Lau Mikkelsen, marketingchef i Viggo.

Selvom Folkemødet officielt først starter torsdag, var der allerede onsdag formiddag linet godt op med taxier i Bornholms Lufthavn. En af de tilrejsende chauffører er Klaus Donnerborg, der til hverdag kører for Dantaxi på Sjælland.

– Min vognmand spurgte mig, om jeg havde lyst til at tage med ham herover. Jeg har aldrig været her som chauffør, så det synes jeg lød spændende og anderledes end at køre, hvor jeg plejer. Så det skulle prøves, siger han, mens han venter på den næste kunde i lufthavnen.

Hvordan er det anderledes?

– Jeg kender jo ikke vejene. Nu har jeg to gange været ude på hospitalet – én tur til hver side af det, og det er jo helt nyt for mig, for jeg er vant til at køre i København og omegn, hvor jeg kender halvdelen af vejene og ved, hvor jeg kan smutte igennem. Det gør jeg ikke her. Men jeg har været her som turist for en del år siden, hvor vi kørte rundt selv. Sværere er det jo ikke at finde rundt på øen, men man skal alligevel vide lidt.


– Jeg er kommet herover for at arbejde. Der er folkemøde, så der er mange kunder herude, men det er også hyggeligt herovre, siger Abdel Belhadj, som er her som taxichauffør for anden gang. Foto: William Sonne Kaalø

En slags ferie

Lidt længere nede i rækken sidder Abdel Belhadj i en skriggul taxa fra selskabet 4x27. Han kører til hverdag i København.

– Jeg er kommet herover for at arbejde. Der er folkemøde, så der er mange kunder herude, men det er også hyggeligt herovre, siger Abdel Belhadj, som er her som taxichauffør for anden gang.

Hvad gør det hyggeligt?

– Det er, at man kommer væk fra sine normale arbejdsrutiner. Det gør det lidt spændende - det er som en lille ferie, hvor man er væk, fortæller han.

Abdel Belhadj kører typisk fem-seks timer ad gangen, hvorefter han holder pause. Kørselsmønstret afhænger også af, hvor meget efterspørgsel der er.

Hvordan finder man vej herovre, når man plejer at køre i København?

– Ligesom resten af verden - med navigation, siger han med et grin, hvorefter han dog medgiver, at Bornholm jo ikke er særlig stor, og han derfor lærer vejene hurtigt at kende.

Ifølge Abdel Belhadjs vurdering er 4x27 til stede med en seks-ti taxier.


Flere forskellige taxaselskaber kører på Bornholm i de kommende dage. Til hverdag er det kun Dantaxi, der opererer som taxiselskabet på Bornholm. Foto: William Sonne Kaalø

Tager det som en oplevelse

At der er stærk konkurrence blandt taxierne på Bornholm i de kommende dage er dog ikke noget, der bekymrer Dantaxis kommercielle direktør, Vibeke Wolfsberg.

– Vores forberedelser til Folkemødet startede allerede i juli sidste år, hvor vi bookede indkvartering til vores tilrejsende chauffører. Som det eneste selskab, der kører på Bornholm hele året, har vi den lokale ekspertise – en viden, som vores chauffører overfra også er undervist i. I år har vi desuden oprustet både digitalt og med ekstra personale i vores callcenter, siger hun i en pressemeddelelse.

Og selvom der er mange taxier på Bornholm, kan der stadig opstå flaskehalse, vurderer hun:

– Vores erfaring fra tidligere år viser, at der – på trods af de mange ekstra vogne – alligevel kan opstå ventetid ved flyankomster samt ved færgeankomst og -afgang.

Klaus Donnerborg er klar i sin taxi indtil søndag eftermiddag, hvor han tager færgen væk fra Bornholm klokken 16.30. Indtil da forventer han, der bliver nok at lave.

– Det, vi har fået at vide, er, at det fra i morgen eksploderer i perioder. Vi er kommet 31 biler fra Sjælland, og så er der dem, der er her i forvejen fra Dantaxi. Men også Drivr og 4x27 – konkurrenterne – er herovre. Jeg tager det bare som en oplevelse, siger Klaus Donnerborg.

Taxipladser til Folkemødet

Ved Nordbornholms Røgeri på Kæmpestranden

Lindeplads (ved Hut Li Hut)

Kongekærsskolen (ved taxiskiltet)

Kilde: Dantaxi



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT