– Medaljer er en ting. Fællesskab, sammenhold og masser af sjov og leg er dog det allervigtigste. Det har der været masser af. Tur i svømmehallen, kortspil, fangeleg, navneleg, konkurrencer og meget mer, har udover, badminton givet børn og ledere en masse gode oplevelser og minder. En ting er sikkert: Bornholm tager afsted igen næste år, fortæller Helle Mogensen fra DGI Bornholms badmintonudvalg i en pressemeddelelse.
I alt cirka 1600 danske ungdomsspillere deltog ved årets Danmarksmesterskaber, og der blev spillet i 11 haller.
– En kæmpestor tak skal lyde til DGI Badminton Bornholms sponsorer, der gør dette muligt. Også meget stor tak til Jan-Ole fra Jan-Oles Turisttrafik, som trygt og godt transporterede os til og fra Nyborg samt mellem hallerne, fortæller Helle Mogensen.
Hvad er DMU?
DMU står for ”Danmarks Mesterskaberne for Ungdomsspillere”. Mesterskaberne er for U9-, U11-, U13-, U15-, U17- og U19-spillere, der ikke spiller i den bedste række.
I 2025 spilles DMU den 4.-6. april for anden gang i Nyborg.
For mange ungdomsspillere er VICTOR DMU et af årets helt store mål, da de med en sejr kan kalde sig for danmarksmester i deres egen række.
Kilde: https://mesterskab.badminton.dk/victor-dmu/