Dobbelt guld til Nexø-spiller

Dobbelt guld til Nexø-spiller
Christian Hansen fra Nexø Badmintonklub vandt to guldmedaljer ved DM i badminton for senior+ i Værløse. Eget foto
NOTITS | SPORT | 19. MAR • 15:00
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | SPORT | 19. MAR • 15:00

Det er ikke alle forundt at blive danmarksmester, men det er Christian Hansen fra Nexø Badmintonklub lige blevet to gange.

I både herresingle og mixdouble endte han øverst på sejrsskamlen ved DM i badminton for +75 år. I mixdouble sammen med Jette Nielsen fra Nr. Lyndelse Badmintonklub på Fyn.

Nexø Badmintonklub fortæller, at man er meget stolt af Christian Hansen og glad for, at han viser de bornholmske farver så flot frem.

Følg debatten på facebook!

KAMPEN OM KULHUSET

Kulhus-ejere slår igen mod utilfredse naboer
TOPNYHED | ABONNENT

Kulhus-ejere slår igen mod utilfredse naboer

Morten Pedersen, der sammen med arkitekt Dorte Mandrup vil omdanne det historiske kulhus i Sandvig til bolig, tager nu bladet fra munden. Han kalder naboernes indsigelser for hykleriske.
Kulhuset kalder på sammenhold – ikke krig

Kulhuset kalder på sammenhold – ikke krig

Sandvig har en svær opgave foran sig. Sagen om det historiske kulhus skal landes, så byen får liv, kulturarven sikres og indbyggerne fortsat kan nyde deres nuværende forhold.
FÅ ABONNEMENT