Operationsgangen fra Bornholms Hospital.
Svært at løbe fra regningen
Nogle meter væk fra kirurgerne står nogle velklædte unge piger og drenge, som ligner, at de spiller med i et afsnit af Badehotellet, da de har sort-hvide forklæder på. De arbejder for Fru Petersens Cafe i Almindingensvej 31 i Østermarie, og de er klar til at have en fest.
– Det er megafedt at komme ud og lave noget sjovt med ens firma. Det er megagodt for sammenholdet, og så er det også bare hyggeligt, siger Silas Jenne Strand, som fremstår ekstra elegant på løbebanen med sin sorte butterfly om halsen.
Hvorfor er det, at I stiller op i arbejdstøj?
– Fordi vi skal vise, hvordan det er, vi er, når vi er på arbejde. Og så for også at fremhæve vores firma lidt.
Har I så trænet at løbe i det?
– Nej, vi kommer lidt uforberedt, men vi tænker, at det skal blive hyggeligt og sjovt, siger Silas Jenne Strand og afslører, at det er første gang personalegruppen i cafeen stiller op til firmastafetten.
Og de har fart på de unge tjenere, så man kan godt droppe alle tanker om at løbe fra regningen, hvis man tager et smut forbi Fru Petersens Cafe i løbet af sommeren.