– ABF Bornholm har 30 års Jubilæum her i 2024. Det vil vi gerne festligholde, så derfor har vi i Kreds-bestyrelsen besluttet, at der som en del af festlighederne afholdes 5-Petanquedage rundt om på Bornholm, hvor alle andelshavere har mulighed for at mødes og få nogle gode timer sammen, fortæller formand Lars Bjarne Pedersen.
ABF Bornholm har forelagt ideen for de lokale petanqueklubber, og de har været meget imødekommende og sagt ja til at arrangere stævnerne, både i Rønne, Nyker, Tejn, Listed, Åkirkeby og Snogebæk.
Petanquedagene starter i Nyker torsdag den 16. maj klokken 13.30-16.30 på Nyker Stadion.
– De fem stævner er åbne for alle, der bor i andelsbolig på Bornholm, hvad enten de er medlemmer af ABF eller ej. At dyrke fællesskabet og sammenholdet gennem idrætsaktiviteter er helt i andelsbevægelsens ånd. Petanque kan spilles af alle uanset alder eller fysiske gener, fortæller Lars Bjarne Pedersen.