Abdi: Etape Bornholm er det bedste løb, man kan deltage i

Abdi Ulad har brugt to timer, 11 minutter og fem sekunder på at gennemføre Etape Bornholm, hvor man løber en maratondistance fordelt på fem dage. Video: Jesper Gynther
SPORT | Fredag 29. juli 2022 • 19:49
Jesper Gynther
Journalist
SPORT | Fredag 29. juli 2022 • 19:49

Det blev som ventet Abdi Ulad, som løb med den samlede sejr i herrerækken i Etape Bornholm. Landsholdsløberen glæder sig over sin præstation og roser samtidig det bornholmske etapeløb til skyerne.

29 minutter og 53 sekunder. Så lang tid brugte Abdi Ulad på fredagens 10 kilometer lange afsluttende etape, der blev løbet i og omkring Rønne.

Dermed vandt den danske landsholdsløber samtlige fem etaper i Etape Bornholm og bliver således også samlet vinder af løbet med et forspring på seks minutter og 37 sekunder til den nærmeste forfølger.

Triumfen betyder meget for Abdi Ulad, da han har mærket en stor støtte fra tilskuerne på ruterne, som pladask har faldet for den hurtige løber, som også vandt Etape Bornholm tilbage i 2013.

Har fået mange fans

Også blandt børneløberne har han mange beundrere.

– Mit mål er at slå dig, siger en 13-årig dreng til Abdi i målområdet efter fredagens etape. 

Hvor mange fans har du fået i løbet af ugen?

– Det har været ekstremt. Det har jo været fantastisk, og på en måde har det jo faktisk været oplevelsen, der har båret mig igennem, fordi løb er jo en ensom sport. Det er jo kun, når man er til nogle begivenheder som det her, at man oplever, at man får så meget opbakning, og især når det foregår på dansk grund. 

– I forhold til fans har der jo været overvældende mange, og både min telefon og mine sociale medier har jo været rødglødende. Det er jo helt vanvittigt. Men det er kun positivt, og for mit vedkommende elsker jeg mennesker, og jeg er et socialt dyr selv, så det er fantastisk.

– Og især de små vil jeg helst gerne nå ud til, fordi jeg kan jo bare selv huske, da jeg var yngre, og hvor meget det betød, at der var nogle, der satte skub i mig, og derfor prøver jeg så vidt, jeg kan, at være til rådighed for dem.

Etape Bornholm er det bedste løb

Hvad synes du om Etape Bornholm som løb?

– Etape Bornholm er meget specielt, fordi det er jo meget mere end bare at løbe. Man går lige så meget op i at hygge sig, og fra starten i dag og til jeg kom mål, stod der jo folk rundt på ruten, så det er jo helt vildt, hvor mange mennesker den her lille ø kan rumme.

– Alle ved, hvad Etape Bornholm er, og det er unikt. Det får du ikke andre steder. Jeg er velrejst og ved, hvad der er værd at deltage i, og det her ligger nummer ét i forhold til, hvad jeg selv ser som det bedste løb. 

Du skulle bruge løbet til at pudse formen af, hvordan er det gået?

– Overraskende godt. Når jeg står ud af sengen, har mine ben været relativt gode. Jeg har også været ude at træne tidligt om morgenen i en time, så jeg har jo meget træning i kroppen, og jeg er rigtig godt tilfreds med min fysiske tilstand.

– Det ser positivt ud, så jeg håber at kunne fortsætte i den her form og kan ramme dagen den 15. august, siger han med henvisning til, at han snart skal deltage i EM i atletik på maratondistancen, som afvikles i München.

De samlede vindere af Etape Bornholm blev Abdi Ulad og Sara Schou Kristensen. Foto: Jesper Gynther

Det er sjovt at løbe her

Hos kvinderne blev det Sara Schou Kristensen, som kom først over stregen på den afsluttende etape. Hun vandt også etapen til Dueodde, og præstationerne betyder, at hun også vinder samlet set. Det gør hun med et forspring på 1 minut og 22 sekunder til Carolien Millenaar.

– Jeg tror, jeg havde disponeret det fint over ugen og gemt lidt kræfter de første dage til at give den rigtig meget gas i går (torsdag, red.), hvor jeg også havde set frem til, at det skulle være hårdt ude i bakkerne. Så der fik jeg lavet et hul, siger hun med henvisning til, at hun før fredagens etape havde et forspring på 56 sekunder til den nærmeste forfølger.

– Det satte sig også i benene, men jeg havde et godt forspring til i dag, og jeg synes også, jeg fik gennemført et rigtig fint løb i dag til trods for trætte muskler efterhånden, men sådan skal det jo være.

Hvordan har din oplevelse været i Etape Bornholm?

– Det har været rigtig fedt at være med. Jeg har været af sted med en masse gode holdkammerater og min kæreste, og vi har haft det rigtig godt sammen, og det har været fedt at komme ud og dyste hver dag og også bare nyde stemningen derude.

– Det er sjovt at løbe her, siger hun.

Top 3 på fredagens etape

Mænd:
1. Abdi Ulad - 29:53
2. Samuel Gerner Ulriques - 31:15
3. Mark Olsen - 31:23

Kvinder
1. Sara Schou Kristensen - 35:30
2. Carolien Millenaar - 35:57
3. Jessica Gunnarsson - 38:06

Børn, drenge:
1. Magnus Abildgaard Kofoed - 14:18
2. Haakon Heltzer sørstad - 14:52
3. Victor Brendes Mikkelsen - 16:05

Børn, piger:
1. Lærke Dalsgaard Pelsen - 18:22
2. Freja Abildgaard - 18:41
3. Wilma Mortensen - 19:00

Samlet stilling efter fem etaper

Mænd:
1. Abdi Ulad - 2:11:05
2. Samuel Gerner Ulriques - 2:17:43
3. Jesper Faurschou - 2:18:20
4. Mark Olsen - 2:19:30
5. Marcus Rølling - 2:21:38
6. Jonas Kvottrup Nielsen 2:23:19
7. Sebastian Ifversen - 2:24:03
8. Malthe Nielsen - 2:25:46
9. Even Bentzen Løvås - 2:26:12
10. Christian Stounberg - 2:28:06

Kvinder:
1. Sara Schou Kristensen - 2:36:51
2. Carolien Millenaar - 2:38:14
3. Madeleine Larsson - 2:42:51
4. Jessica Gunnarsson - 2:46:05
5. Emily Greve Somerset - 2:47:22
6. Laura Kjær - 2:48:55
7. Louise Høj Jensen - 2:50:47
8. Emilie Sunekær - 2:51:19
9. Mathilde Helms Kjær - 2:53:38
10. Nanna Buch Pedersen - 2:53:58

Børn, drenge:
1. Karl-Emil Brendes Mikkelsen - 42:07
2. Eddie Larsson - 42:29
3. Tobias Abildgaard Kofoed - 44:48
4. Vitus Green-Landin - 45:07
5. Andreas Haagensen - 47:23
6. Lasse Brunstedt Jacobsen - 49:43
7. Louie Elliot Delfs Rømer - 50:07
8. Johan Nielsen - 50:08
9. Knud Juul Søeborg - 50:25
10. Valdemar Boss Rasmussen - 51:01

Børn, piger:
1. Wilma Mortensen - 47:08
2. Maise Tolstrup - 48:38
3. Sofie Ingemann Andersen - 48:45
4. Signe Brehm Larsen - 52:07
5. Andrea Folkmann Plesner - 55:31
6. Jessica Tornvig Holm - 55:39
7. Vega Jørgensen - 56:06
8. Signe Faurschou - 56:47
9. Sofia Vesth - 57:26
10. Eske Brehm Larsen - 57:55

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT