Canada, Island, Bruxelles, Åland og Mecklenburg-Vorpommern. Det er fem steder, hvor medlemmer af kommunalbestyrelsen og ledere i forvaltningen i 2024 er rejst hen. Rejserne er betalt af regionskommunen og har sammenlagt kostet 96.481,63 kroner. Det viser tal, regionskommunens embedsværk har udleveret til viceborgmester Morten Riis. (EL), og Tidende er i besiddelse i en kopi af.
Anledningen til alle fem rejser er opført som værende relateret til spørgsmål om energiøen, og noget af det undrer Morten Riis.
– Jeg kan se, at der er blevet brugt 43.420 kroner på en rejse til Island. Det faglige indhold var ikke så relevant følge forperson for Natur-, Miljø og Planudvalget, Helle (Munk Ravnborg, EL, red.), så hun valgte ikke at tage med. De har været oppe for at kigge på geotermiske varmekilder. Hvis jeg havde været på Island, havde jeg nok også selv kigget på de geotermiske varmekilder, men spørgsmålet er, hvorfor det er relevant for vores lokalpolitikere. For jeg tænker ikke lige, at vi har sådan nogen på Bornholm eller får dem i den nærmeste fremtid, siger Morten Riis.
Der er minus tilbage