Hus på Slugten i Arnager er solgt for 1,6 millioner

BOLIG | RØNNE | Torsdag 4. september 2025 • 14:17
Af:
Ritzau
BOLIG | RØNNE | Torsdag 4. september 2025 • 14:17

 

Boligen, der er handlet, er bygget i 1972. Boligen har et samlet areal på 162 kvadratmeter.

 

Elisabeth Brandt Hansen og Flemming Andreas Hansen har overtaget huset på Slugten 5 i Arnager for 1.595.000 kroner.

Med købet råder de nye ejere over et boligareal på 162 kvadratmeter. Det betyder, at boligen er handlet til en vægtet kvadratmeterpris på 9.550 kroner.

Prisstatistik fra 1. kvartal 2022 viser, at en gennemsnitsbolig af typen villaer og rækkehuse i samme postnummer koster 12.393 kroner pr. kvadratmeter. Kvadratmeterprisen på denne bolig er 2843 kroner lavere, svarende til 23 procent.

Grunden, som ejendommen ligger på, er 700 kvadratmeter.

Huset er opført i 1972. Der er ikke registreret større om- eller tilbygninger på ejendommen i BBR-registeret, hvor boligejere selv har pligt til at anmelde større ændringer. Ifølge de offentlige registre er der fire værelser. Der er også to toiletter.

Købsaftalen blev underskrevet 3. juni, og nøglerne skifter hænder 15. september.

Den primære opvarmningskilde i huset er centralvarme fra eget anlæg.

På taget er der fibercementplader, og ydervæggene er lavet af mursten.

Skat har vurderet boligen til at have en værdi svarende til 1,1 millioner kroner. Heraf udgør grundværdien 345.000 kroner.

Den vægtede kvadratmeterpris er en opgørelse, der også indregner udnyttede kælder- og loftsarealer og andre bygninger i boligens samlede størrelse.

Denne artikel er skrevet af Ritzaus tekstrobot på baggrund af oplysninger fra den digitale tingbog, FinansDanmarks boligmarkedsstatistik og Bygnings- og Boligregistret (BBR).

/ritzau/



FÅ ABONNEMENT