Kommunens tomme lommer kan flytte penge fra ældre til børn

POLITIK | Tirsdag 5. juli 2022 • 05:30
Jakob Marschner
Journalist
POLITIK | Tirsdag 5. juli 2022 • 05:30

Ældreplejen kan ikke bruge hele sit budget, fordi der ikke er personale nok at ansætte. Samtidig mangler der penge til Bornholms børn og unge. At omfordele mellem ældre og yngre kan igen komme i spil ved forhandlingerne om næste års kommunebudget, siger Morten Riis (EL).

 

Kommunalbestyrelsen har allerede gjort det én gang, og i starten af september gør den det muligvis igen: Flytter penge fra ældrepleje til Bornholms børn og unge.

I april vedtog kommunalbestyrelsen at lade ubrugte penge i kommunens Center for Ældre lukke et hul på godt 15 millioner kroner i Center for Børn og Familie, der først og fremmest var opstået, fordi flere unge end ventet er blevet anbragt udenfor Bornholm.

I Center for Ældre var og er der modsat penge til overs (13 millioner kroner sidste år), simpelthen fordi det ikke er muligt at ansætte alt det sosu-personale, som der egentlig er sat penge af til.

– Vi bruger forholdsvis mange penge på ældrepleje i forhold til hvad vi bruger på børn og unge, og vi kan måske godt retfærdiggøre at flytte penge fra ældreplejen til børn og unge med, at vi har så svært ved at skaffe personale til ældreplejen, siger viceborgmester og gruppeformand Morten Riis (EL).

Som fagforbund for sosu-personalet presser FOA på for at få ansat mere sosu-personale.

– Vi har lige holdt møde med FOA, og selvfølgelig vil de gerne have nogle flere kolleger, men det bliver bare en svær opgave at skaffe mere arbejdskraft til ældreplejen. Så det er nok nærmere noget med at blive ved at gøre arbejdsgangene i ældreplejen mere smidige, siger Morten Riis, der venter svære forhandlinger om næste års kommunebudget.

– Det bliver svært at lave et budget, som man er tilfreds med, og som peger i en god retning, siger han.

– Jeg tror, at vi alle sammen sætter vores lid til puljen for vanskeligt stillede kommuner. Men uanset hvad vi får fra puljen, er vi nødt til at skabe en sundere balance mellem kommunens indtægter og udgifter, siger Morten Riis.

Der kan også være penge at finde på, at ledigheden netop nu er lav, så kommunen skal udbetale færre penge i sociale ydelser. Problemet med at budgettere med lave overførselsindkomster er, at der så vil mangle penge, når ledigheden på et tidspunkt stiger igen.

– Vi har en historisk lav arbejdsløshed, så jeg ved ikke, om vi i øjeblikket budgetterer med højere udgifter til sociale ydelser, end vi i praksis har. Omvendt ved vi ikke, om arbejdsløsheden bliver ved at være så lav, og hvor vi står i forhold til det i de kommende år? siger Morten Riis.

FÅ ABONNEMENT