– Vi bruger forholdsvis mange penge på ældrepleje i forhold til hvad vi bruger på børn og unge, og vi kan måske godt retfærdiggøre at flytte penge fra ældreplejen til børn og unge med, at vi har så svært ved at skaffe personale til ældreplejen, siger viceborgmester og gruppeformand Morten Riis (EL).
Som fagforbund for sosu-personalet presser FOA på for at få ansat mere sosu-personale.
– Vi har lige holdt møde med FOA, og selvfølgelig vil de gerne have nogle flere kolleger, men det bliver bare en svær opgave at skaffe mere arbejdskraft til ældreplejen. Så det er nok nærmere noget med at blive ved at gøre arbejdsgangene i ældreplejen mere smidige, siger Morten Riis, der venter svære forhandlinger om næste års kommunebudget.
– Det bliver svært at lave et budget, som man er tilfreds med, og som peger i en god retning, siger han.
– Jeg tror, at vi alle sammen sætter vores lid til puljen for vanskeligt stillede kommuner. Men uanset hvad vi får fra puljen, er vi nødt til at skabe en sundere balance mellem kommunens indtægter og udgifter, siger Morten Riis.