Thorbjørn skulle bare have et job: Nu er det blevet hans passion

Thorbjørn skulle bare have et job: Nu er det blevet hans passion
Senest har Thorbjørn Gjessing været med til at sætte solceller op på Tejn Vandværk, så vandværkets drift bliver mere energivenlig. Foto: Jesper Gynther
DAGENS NAVN | Onsdag 3. december 2025 • 05:30
Jesper Gynther
Journalist
DAGENS NAVN | Onsdag 3. december 2025 • 05:30

Thorbjørn Gjessing elsker sit arbejde som vandpasser i Tejn og Østermarie, hvor han står klar til at hjælpe kunderne døgnet rundt, hvis der ikke kommer vand ud af hanen. I starten var det dog svært for ham ikke at have nogen kolleger, men det sociale får han i stedet som logemedlem i frimurerordenen.

Du er uddannet maskinarbejder, men i 2004 skiftede du retning og blev vandpasser i vandværkerne i Te...

Få fuld adgang til Tidende.dk
gælder ikke e-avisen

Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm.

Troværdig viden kræver dedikerede journalister hver eneste dag. Tidendes læsere betaler abonnement for at sikre dedikerede journalister og troværdighed. Nedenfor kan du være med den første måned for kun 18,66 og sikre sammenholdet og vores oplyste demokrati med fælles troværdig viden og debat.

Vh Kristoffer Gravgaard, chefredaktør

Første måned
18,66 kr.
Herefter 154 kr./md.

Se andre abonnementer her



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT