Skal vi være mindre bange for konflikter?
– Jeg tror, at det handler om at være nysgerrige på hinanden. At få unge til at forstå, at vi skal være nysgerrige på hinandens standpunkter, og have en forståelse for, at der er forskellige verdensforståelser, og det afhænger også af dit bagland. Det er også derfor, der er forskellige partier, som udspringer af, at vi ser verden på forskellige måder.
– Men verdensmålene kan vi være være fælles om. Vi er nødt til at gøre noget for at verden får det bedre, for kloden er presset, og uanset politisk overbevisning, så er vi enige om, at der skal gøres noget.
Hvad tror du, er nøglen til en bedre fremtid for kloden?
– Helt sikkert politisk handling. Det er vigtigt. Og så skal de unge begynde at være meget mere aktive. Der er noget regulering på højeste niveau, men man kan også på Bornhom kan tage fat i sine lokale politikere og kommunen, for vi kan også lokalt skabe en forandring: Hvad for nogle tiltag har vi her i kommunen, som er i overensstemmelse med det verdensmålene tilskriver, at vi skal have gjort inden 2030 - det er helt basic.
– Man kan sætte spørgsmålstegn ved, at Bornholm i flere år har udskudt omlægning af vores affaldssystem, at vi har mulighed for at få en vindmøllepark som kan gøre os selvforsynende, men nu er det blevet dyrere, og der mener jeg, at vi skal holde politikerne op på det, de har sagt, og hvorfor det er så vigtigt.