Det fik han som bornholmer på BHS - PL Beton Bornholm, og nu har han skrevet kontrakt for 2026. Det skriver holdet på Facebook.
– 2025-sæsonen har været for vild! Holdet har spillet maksimalt, stemningen har været i top, og det har været en fornøjelse hver eneste gang vi har kørt løb. Jeg er derfor også super stolt og glad for at forlænge med solskinsøens hold og fortsat repræsentere lidt Bornholmsk power. Personligt fik jeg opfyldt en kæmpe drøm med debut i PostNord Danmark Rundt – ovenikøbet på hjemmebane! Uforglemmeligt. Resultaterne har ikke helt været der i år, men jeg er topmotiveret for at slå igennem i 2026, hvor det kunne være top-fedt at stå på podiet i et løb, fortæller han i opslaget.
På holdet mener de, at Asgers udvikling har været imponerende, og at han er en central det af det bornholmske mandskab. De pointerer også, at han netop er den eneste rytter, der er bossidende på Bornholm, og de forventer, at han kan fortsætte sin udvikling ind i 2026.