– Jeg vil sige – og med risiko for at fremmane et skrækscenarie – at jeg ikke, da jag sagde ja tak til Byg, var klar over, præcis hvor slemt det stod til i afdelingen. Da jeg træder til, springer alt jo mere eller mindre i luften. Vi havde en medarbejderskare, som var virkelig engageret, men fuldstændig slidt ned. Derfor havde vi også en stor mængde sygemeldinger, og dertil havde vi et erhvervsliv, som var efter mig – der var ikke rigtig helle nogen steder.
– Så det har været noget med at skulle stå i stormen og vide, at det, jeg gjorde, var det rigtige, selv om det gør ondt. Det er jo ikke fedt. når vi ryger nedad på listen i forhold til kommunernes sagsbehandlingstider, men det skyldes jo rent faktisk, at vi gør noget rigtigt, for vi ryger ned, fordi vi får afsluttet gamle sager, som dermed tæller med i statistikken, siger Jacob Sten Jensen.
– Jeg har også fået ballede for, at noget af det første, jeg gjorde, var at lukke dørene til Byg, så man ikke kunne komme lige ind fra gaden, henvende sig personligt og få rådgivning. Men det var, fordi det er umuligt for mig at bygge Byg op, så vi kan servicere Bornholm på den rigtige måde, hvis det hele er braset sammen internt. Derfor besluttede jeg, at vi kun skulle tage imod telefoniske henvendelser, men det var noget af det, som folk blev virkelig tossede over, for hvordan kunne jeg tillade mig det? Men jeg var nødt til at bygge afdelingen op internt for overhovedet at have mulighed for at få den til at fungere.
Arbejdsro, simpelthen?
– Lige præcis. Og så skulle vi råbe politikerne op, udsende pressemeddelelser og så videre, og det gav et kæmpe stormvejr, og at skulle stå i det hele tiden, dét har været hårdt. Men jeg måtte også holde på, at jeg har prøvet det før, og at jeg ved, at det virker.
Og hvis jeg spørger dig, hvordan Byg vil fungere om fem år, hvad er så dit svar?