– Jeg er på Bornholm hver anden uge. Jeg har min familie på Bornholm, og jeg er meget familiemenneske.
– Som konsulent er jeg heldig med, at meget af mit arbejde er bag en computer. Så jeg kan også arbejde samtidig med, at jeg nyder naturen og alt det andet gode ved Bornholm. Jeg har også et par spændende erhvervsprojekter, som jeg gerne vil lave på Bornholm på et senere tidspunkt.
– Jeg er vanvittigt glad for Bornholm, men jeg synes også, at jeg oplever en modløshed, fordi vi bliver færre og færre, og det bliver sværere og sværere at få budgetterne til at hænge sammen.
– Der er bare også så meget på Bornholm, som vi kan gøre bedre end nogen andre i landet. For eksempel med turismen, men også med andre dele af erhvervslivet som kunsthåndværk og gastronomi. Der er så mange gode og spændende ting, som man kan tage fat i, og jeg vil gerne være med til at sætte de her positive dagsordener.
Bliver du valgt til Folketinget?