– Jeg har altid vidst, jeg skulle være frisør. Helt siden, jeg var barn. På anmodning fra min mor har jeg så alligevel taget en gymnasiel uddannelse, så jeg har noget at falde tilbage på, hvis jeg nu ikke kan holde til det. Det er jo et lidt tungt fag, og det slider på kroppen.
– Jeg tror, at jeg har sans for detaljearbejdet, og så kan jeg godt lide alle de forskellige mennesker, man får lov til at møde og hjælpe. Man kommer hinanden ved, når man er frisør.
Hvordan har det været at arbejde i Rønne?
– Jeg havde faktisk fået at vide, at der var stor mangel på frisører herovre, så jeg tænkte, at det ville være nemt at få et arbejde. Men det viste sig, at det ikke var så nemt. Mange frisører havde masser af kunder, men de havde ikke pladsen til at ansætte. Så blev jeg kontaktet i forhold til at være selvstændig, men det var slet ikke noget for mig, men så så jeg det her opslag, og nu arbejder jeg hos Klip og Z. Det er jeg rigtig glad for.
– Jeg kan ikke helt sammenligne, for jeg var tidligere i en salon, hvor der slet ikke var noget tidsbestilling, til at komme nu til en salon, hvor kalenderen er helt booket ud. Men jeg synes, folk er glade. Der går jo ofte et par uger, før man finder ud af, om folk er faste kunder, men der er da nogen, der har været i stolen, og som har genbooket en tid hos mig. Så det er vel et godt tegn.