50 år i læderets tjeneste

Claus Broe er bornholmer og begyndte i 1973 at arbejde med læder. Efter mange år ovre, har han nu stor succes på fødeøen.
Det var i 1973, Claus Broe blev inviteret til at arbejde med læder på Torneborg, et lille husmandssted uden for Gudhjem, hvor han kunne lære, hvordan man laver særligt lækre lædersko – og det var noget, der faldt i bornholmerens smag, for han har aldrig rigtig sluppet læderet igen.
Det var altså fremstilling af sko, der blev hans udgangspunkt, og fra 1979 til 1993 havde han i Helsingør både butik og værksted, hvor han kunne sælge sine produkter. Han lukkede dernæst ned, idet han dog fortsat i mindre skala arbejdede med håndværket – som altså snarere var fodværket – men havde sin primære indtægt i et firma med engrossalg af lædervarer.
På et tidspunkt begyndte han dog at drømme om at vende tilbage til fødeøen og så sig om efter det rette sted til at etablere sig med butik og værksted.
Han faldt i 2015 over et hus på Trekanten, lige hvor Søndre Landevej skærer Pedersker Hovedgade, og hvor han både kunne bo, have værksted og butik, og så slog han til, hvilket han ikke har fortrudt.
– Det er gået over al forventning, siger han således i dag, og det var da også allerede i 2016, han indså, at han ikke kunne producere tilstrækkeligt med varer alene, hvorfor han ansatte Henrik Pedersen, som bor i Rønne, men stadig arbejder for ham.
At Claus Bro absolut ikke har en strøgbutik har ikke været nogen forhindring for succesen, for han har opdaget, at der er en lind strøm af turister, der kører på strækningen, og hvoraf ikke så få bemærker Broe & Co., og som lige skal ind at snuse.
– Her ligger også et stort sommerhusområde, som trækker kunder til, konstaterer han, som i lørdags markerede sine 50 læder-år med reception og en fest for særligt indbudte.
NYT JOB
MEST LÆSTE
Skolesagen fra start til slut

Farlige vaner starter i stilhed

En sijllavitta
‘Sijllagjæl’ (indvolde fra sild) som man klaskede op på en væg i forskellige figurer, fx et ansigt, for at forskrække folk om natten, idet det lyste (fosforescerede). Teinnæs illustrerer ordet med følgende citat: ‘Pass du på, ønte varr så vikti, æjlla kajn du tro jâ ska lawa dai en sijllavitta’.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration