Det er ikke tilfældigt, at aktiviteter som fugleture og vandhulssafari står i dagens program, forklarer Laila Kildesgaard. Ideen med arrangementet er nemlig at få folk ud i skoven, og det er nemmere med et arrangement, hvor der er aktiviteter for alle aldre, og hvor det både er sjovt og lærerigt.
– Det er klart, at vi har en kæmpe interesse i at vise nogle af de ting, der kan foregå i naturnationalparken. Selvom det er naturen, der har førsteprioritet, så er der en masse andre ting, man kan lave. Man kan ikke nødvendigvis lave store cykelløb, Almindingsløbet eller ting, der larmer, men for eksempel fugleture, se på vand eller være på hest, er jo oplagt, siger hun.
Arrangementet om naturnationalparken er åben invitation for alle, lyder det i beskrivelsen. Men i et opslag på Facebook har Laila Kildesgaard bejlet til en særlig gruppe mennesker, nemlig de kritiske stemmer, der også har fyldt i debatten om den kommende naturnationalpark. Ideen om at etablere et indhegnet naturareal er nemlig ikke kun blevet modtaget med kyshånd. Det er særligt ideen om at indhegne dyr, der har fået flere til at råbe op. Med arrangementet her håber Laila Kildesgaard, at nogle af de kritiske røster dukker op, så der kan være en dialog. Og hun har allerede mødt nogle af dem, inden hun gik ud for at kigge på fugle.