Wonder flytter om og gør noget særligt

Der udsigt til flere øl, hurtigere mad, større navne og bedre nattesøvn på årets udsolgte Wonder Festiwall.
Opsætningen af scener, camps og publikumsfaciliteter er godt i gang på Slotslyngen, og festivalens leder forventer, at alt er klar til åbningen af årets Wonder Festiwall torsdag i næste uge.
Garvede Wonder-gæster vil formentlig opdage, at noget ser anderledes ud i år, siger Daniel Mühlendorph, der står nede ved indgangsområdet, hvor Øens Stilladser er i gang på fjerde dag.
– Vi har ændret pladsen rigtig meget. I stedet for tre scener har vi i år to scener. Den store ligger oppe ved musikområdet, hvor den plejer, og så kommer der til at ligge en her nede i bunden (ud til vejen og tæt på indgangen, red.), som også bliver rimelig stor.
Har sløjfet en scene
For at skabe et bedre flow har man flyttet madområdet tættere op på gænget mellem de to musikområder.
– Det kommer til at ligge mellem de to scener, og dermed er afstanden fra store scene blevet mindre, siger Daniel Mühlendorph.
Årsagen til at scene 2 er sløjfet, er pladsmangel.
– Der var ikke plads nok ved scene 2 inde på musikpladsen, så alle kunne ikke se, og alle bandsene på den store scene er også større, så de mindre navne kommer til at spille hernede. Der bliver plads til flere foran den store scene, og også foran den hernede. Det bliver bedre for alle.
Eneste ulempe ved rokaden er, at publikum skal gå lidt mere i år.
– Før kunne de kigge på den ene koncert og så nærmest bare vende sig om og kigge på den anden. Nu bliver der større afstand mellem scenerne, så det kræver mere bevægelse, siger Mühlendorph.
På grund af manglende kapacitet på teltpladserne i 2023, har man i år tilføjet et ekstra teltområde, fortæller festivallederen. Campinglpadsen ved indgangen bliver en smule mindre i areal, men får så til gengæld selskab af en ny plads, Camping+, oppe ved Ankermyr. Her sætter man telte, cabins og over 100 tipier op til det lidt mere voksne publikum. Her er der ro mellem 23.00 og 9.00, oplyser Wonderfestiwall på hjemmesiden.
En lille teltplads koster 200 kroner. En tipi med plads til fire personer koster 4.800 kroner. Der er stadig ledige pladser på teltområderne, men alle billetter til festivalen er udsolgt og samtlige tipier er booket.
Scene 3 er flyttet tættere på Slotslyngsvejen og Hammershus. Foto: Anette Vestergaard
Hurtig mad på pladsen
Wonder har også tænkt over indretningen foran store scene, som er festivalens centrale samlingspunkt. For at øge komforten på musikområdet, vil Wonder i år fordoble antallet af bordbænkesæt på pladsen.
– Folk har efterspurgt siddepladser på musikområdet, og vi vil derfor indrette et helt nyt, overdækket område, hvor man kan sidde og drikke øl, og der kommer også til at være dj's, når der ikke er musik på den store scene.
Det bliver også lettere at få et hurtigt måltid mad på den store plads, siger Mühlendorph. Dels bliver pølsevognen flyttet ind på pladsen, så køen ikke spærrer passagen mellem de to festivalområder.
– Og så kommer der to steder derinde, hvor man kan købe noget hurtig mad. Skal man have rigtig mad kommer det til at foregå ude på madområdet.
Sidste år opstillede man en række luksusprægede beboelsescontainere til musikerne i den fjerne ende af festivalpladsen. Det har været en stor succes, fortæller Mühlendorph.
I år er turen så kommet til at forbedre forholdene for festivalens team.
– Vi har købt fire store containere som vi stiller ovenpå hinanden to og to, så vi kan samle vores folk. Det bliver stort, at vi får en base, siger Mühlendorph.
TV2 Bornholm er ved at have de fire containere på plads. Foto: Anette Vestergaard
Musikken er blevet dyrere
Bandpriserne er ifølge festivallederen blevet markant højere de sidste tre år, cirka 30-40 procent, og det er måske i virkeligheden Wonders største udfordring de kommende år.
– For vi vil gerne holde priserne nede på et niveau, hvor alle kan være med. Og fordi der hele tiden kommer flere festivaler rundt omkring i landet og dermed flere og flere jobs til musikerne, bliver det også sværere og sværere at få fat i de store navne. Men det betyder bare, at vi skal være tidligere ude, siger Daniel Mühlendorph.
De billigste billetter i år har kostet 1.100 kroner.
Topnavne på årets Wonder Festiwall er Andreas Odbjerg, Benjamin Hav, Jada, Saveus, Carpark, Hugorm, Mads Langer, Ida Laurberg og Jonah Blacksmith.
Jada åbner Wonder Festiwall torsdag klokken 15.30.
INFO
Udover musikken kræver det 160 sponsorer og 1.000 vagter at gennemføre en Wonder Festiwall. Vagterne fordeles ifølge Mühlendorph mellem 1000-1400 frivillige. Idrætsforeningerne i Tejn og Hasle står for teltopsætning og salg af drikkevarer og mad.

Styrk regionerne
NYT JOB
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration