– Det var nye børn, som kom herop hver gang. De blev altid vejet ved ankomsten, og når de tog hjem. Dem, der kom sig mest, var kommet sig 13 kg på fire uger, fortæller kassereren.
At ferielejrene kunne afvikles 12 gange, skyldtes udelukkende den lokale opbakning.
– Vi havde 106 sponsorater, mens de kom på Bornholm. De prøvede at gøre det samme "ovre" et enkelt år og fik et kæmpe underskud, fortæller Lis Brendes Sørensen.
– Busselskaberne kørte børnene gratis rundt. En landmand donerede tre grise, og andre gav æg, jordbær og kartofler.
Nogle år var over 80 frivillige i sving under sommeropholdet. De hentede frugt og brød hos supermarkeder eller bagerbutikker, som gav overskudsvarer til Operation Tjernobyl-børn.
Sponsoraterne gjorde det også muligt at udstyre børnene med briller og høreapparater, mens tandklinikken tjekkede ukrainernes tænder, og frisørerne gjorde dem fine under opholdet.
– Engang jeg var dernede, kan jeg huske en far, som kom hen til os og sagde tak for alt, vi havde gjort for hans søn. Sønnen var 18 år og først begyndt at gå i skole, efter han havde været her. Vi havde 106 sponsorer, og på Bornholm havde han fået nye briller, så nu kunne han se og læse, fortæller Lis Brendes Sørensen.

Alle årene igennem stillede bornholmere sig til rådighed for at give de ukrainske børn nogle mindeværdige oplevelser under deres besøg. Her er det MC-Pensionisterne, der under sidste lejr i 2009 gav gæsterne en tur på motorcykel. Arkivfoto: Henning Sigvardsen
Grænsevagter med krav
I 2009 meddelte Operation Tjernobyl-børn Bornholm, at det ikke længere kunne lade sig gøre at arrangere sommerlejren.