Forsvarsmuseet bereder: Nye historier og bedre udstilling

Forsvarsmuseet bereder: Nye historier og bedre udstilling
Flere skilte, plakater og store billeder er med til at fortælle historie på forsvarsmuseet. Foto: Lave Broch
KULTUR | Tirsdag 3. maj 2022 • 15:30
Holger Larsen
Journalist
KULTUR | Tirsdag 3. maj 2022 • 15:30

Frivillige har hjulpet museumslederen med at højne niveauet på Bornholms Forsvarsmuseum, hvor man venter en god sæson.


– Interessen er stor, og vi regner med, at 2022 bliver et bedre år end 2021. Det kan vi allerede se tegn på i form af besøgsgrupper, der har meldt deres ankomst, siger Lave Broch, leder af Bornholms Forsvarsmuseum i Rønne.

Museet havde i 2021 et besøgstal på godt 4.000, og det er absolut ikke dårligt for museet i Rønnes gamle kastel ved Galløkken. Men Lave Broch er overbevist om, at det tal var blevet større, hvis ikke corona havde lagt en dæmper på det hele. Nu er det slut med restriktioner, og så tror lederen på, at forsvarsmuseet vil nyde godt af den store interesse netop nu for Anden Verdenskrig.

– Medierne har fortalt meget om historien i de seneste år. Vi havde "Bomberne over Bornholm" i fjernsynet sidste år, og nu har vi "De forbandede år 2" i biograferne. Så er der også den aktuelle sikkerhedspolitiske situation i Europa, som gør, at folk tænker på, hvad der er sket historisk, mener Lave Broch.

Mere kronologi

Museumslederen går ind til sin anden sæson på forsvarsmuseet. Allerede sidste år satte han sig i spidsen for en større reorganisering af museet for at få fortalt de mange gode historier endnu bedre. Den indsats er fortsat i år:

– Vi har simpelthen højnet niveauet, skabt mere luft, gjort det nemmere at komme rundt, og gjort udstillingen mere kronologisk, siger Lave Broch og tilføjer:

– Vi er selvfølgelig ikke færdige. Det bliver vi aldrig. Der er ting, der kan arbejdes videre med, men jeg vil sige, at der er sket et stort løft.

Det er blandt andet sket takket være forskellige donationer. Bornholms Regionskommune har støttet i forhold til sovjetrusserudstillingen. Museet har også fået tilskud til bygningsvedligeholdelse, og besøgende kan blandt andet glæde sig over et nymalet skilderhus.

– Museets enorme styrke er de frivillige, som kommer og hjælper – med forretningsudvalget i spidsen. Vi har blandt andet haft nogle arbejdsdage, hvor vi har flyttet nogle af de tunge ting, som jeg ikke kan bakse rundt med alene, fortæller Lave Broch.

Flere historier

Forbedringerne gælder blandt andet sovjetrusserudstillingen og historien om den tyske besættelse.

– Der vil for mange være nye ting at se og og nye måder at præsentere tingene på. Vi har mange spændende genstande, som har ligget lidt anonymt, men som nu også har fået tilknyttet en historie. Vi har fået flere plakater og skilte, og vi fortæller i det hele taget mere, siger Lave Broch.

Forsvarsmuseet åbner onsdag den 4. maj, hvor Opklaringsbataljonen fra Almegårds Kaserne kommer på besøg med et GD-opklaringskøretøj og en Eagle V. Lave Broch håber i det hele taget at kunne lave flere events hen over sæsonen.

Museet har åbent onsdag-lørdag til og med efterårsferien.



FÅ ABONNEMENT