"Da det naturlige græsningstryk fra de eksisterende bestande af rå- og dåvildt i Almindingen er meget lavt og utilstrækkeligt til at skabe naturlig dynamik, er det nødvendigt at supplere med udsætning af andre arter af store planteædende pattedyr bag hegn for at realisere målet i den cirka 1.200 hektar store naturnationalpark".
Man vil derfor genintroducere kronvildt og lukke bestanden af bison ud fra den nuværende 200 hektar store bisonskov og ud i hele det kommende nationalparkområde. Den nuværende bisonbestand på 10 dyr vil man supplere med nye dyr fra andre bestande af europæiske bison for at styrke bestanden.
Et sjældnere syn
Det bemærkes, at det fremover bliver mere sjældent at se en bison, fordi arealet bliver meget større, og fordi man med anlæg af stier i højere grad vil adskille mennesker og dyr.
Udsætningen af dyr skal skabe en større grad af variation med flere lysninger, varierede overgangszoner mellem skov og lysåben natur, mere dødt ved med mere.
Nationalparken skal omkranses af et hegn i lighed med det, der i dag afgrænser bisonskoven.
De to andre kommende nationalparker er beliggende i Stråsø i Vestjylland og Tranum i Nordjylland. Her lægges der op til, at man skal kunne opleve heste og kreaturer, der sammen med de nuværende vildtbestande kan hjælpe med at skabe dynamik og mere vild natur i områderne.